”Feeria barw - florystyczna symfonia Chin”. 19.11.2021 r. do 27.01.2022
Centrum Współpracy Polska - Chiny ”Instytut Konfucjusza” w Opolu i Muzeum Śląska Opolskiego serdecznie zapraszają na wystawę malarstwa chińskiego.
”Feeria barw - florystyczna symfonia Chin”. 19.11.2021 r. do 27.01.2022
Centrum Współpracy Polska - Chiny ”Instytut Konfucjusza” w Opolu i Muzeum Śląska Opolskiego serdecznie zapraszają na wystawę malarstwa chińskiego.
Starodruki w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. 24 września 2021 r. - 12 listopada 2021 r.
Starodruki w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
Sport na monetach kolekcjonerskich. 2-30 września 2021 r.
Numizmaty pochodzą ze zbiorów członków Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Oddział w Opolu.
Sztuka środowiska opolskiego po 1945 roku
Środowisko opolskich artystów zaczęło się formować w Opolu tuż po zakończeniu wojny. Pierwszymi plastykami, którzy przybyli na teren późniejszego województwa opolskiego byli m.in. Władysław Początek, Józef Szyller, Bronisław Gniazdowski, Stanisław Bober.
Jadwiga Sawicka – malarstwo
Prezentacja malarstwa Jadwigi Sawickiej jest trzynastą wystawą z cyklu "Laureaci nagrody im. Jana Cybisa".
100 lat temu - plebiscyt na Górnym Śląsku
Plebiscyt górnośląski miał istotny wpływ na określenie zachodniej granicy państwa polskiego po I wojnie światowej. Poświęcona jest mu wystawa przygotowana przez Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu przy okazji wyjątkowej ̶ setnej rocznicy wydarzenia.
Jan Cybis. Pejzaże. Kontynuacja
Wystawa pokazuje ten aspekt twórczości artysty, który związany jest z tematem pejzażu. W swoich "Dziennikach" Cybis zapisał: "Mając bez mała sześćdziesiąt lat spostrzegłem, że jestem właściwie pejzażystą. Marzyłem o zupełnie innych cudach. Chciałem przed wszystkim malować człowieka, ale dla malarza - malującego z natury – jest to zabawa kosztowna. Malowałem pejzaż z konieczności." Rzeczywiście pejzaż stanowi istotną część dossier Cybisa, także w naszej kolekcji wraz z martwymi naturami wyraźnie dominuje zarówno w technice olejnej, jak i w szkicach rysunkowych, zaś wśród akwareli i gwaszy stanowi ponad połowę tego zbioru. Pomimo, że malowanie pejzaży nie było marzeniem artysty, to jednak osiągnięcia w tej dziedzinie spowodowały, iż stał się jednym z ważniejszych przedstawicieli tego gatunku malarskiego w polskiej sztuce.
Tajemnice śląskiej koronki. Historia, tradycja, współczesność
Na wystawie zobaczyć można dzieła wykonane ze śląskiej koronki klockowej i śląskiej koronki igiełkowej. Prezentowane obiekty pochodzą z czasu obejmującego ponad 100 lat. Pochodzą z okresu od końca XIX wieku do czasów współczesnych. Te ostatnie zostały wykonane w trakcie tegorocznej Letniej Akademii Śląskiej Koronki Klockowej, której zajęcia odbywały się latem w siedzibie DFK Otmęt w Krapkowicach.