
Ważki Opolszczyzny - od inwentaryzacji terenowej do kolekcji muzealnej
Ważki Opolszczyzny - od inwentaryzacji terenowej do kolekcji muzealnej
Wierni w drodze, leśni kaznodzieje, dzieci w modlitwie. 500 lat protestantyzmu na Śląsku
Pięć wieków temu 31 października 1517 roku w Wittenberdze, augustiański mnich Marcin Luter ogłosił 95 tez dotyczących reformy Kościoła. Zapoczątkował tym samym rewolucję kulturową i religijną, która ogarnęła całą Europę.
Ważki- zabójcy dwóch środowisk
Wystawa obejmuje 139 wielkoformatowych fotografii ukazujących piękno i różnorodność świata ważek. Opatrzone ciekawym komentarzem zdjęcia przedstawiają najistotniejsze aspekty biologii i ekologii do tej grupy owadów, jak chociażby: przystosowania larw do życia w wodzie i postaci dojrzałych na lądzie oraz obu tych form do drapieżnego trybu życia.
Adam Śmietański – Fotografie
Adam Śmietański, to wybitny powojenny opolski fotograf.
KOLEKCJA KART POCZTOWYCH Z LAT 1897-1945
W lipcu br. Muzeum Śląska Opolskiego stało się właścicielem niezwykłej kolekcji kart pocztowych z przedwojennego Opola, dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Opolskiego.
Łemkowskie wspomnienia
Wystawa fotograficzna Łemkowskie wspomnienia to jeden z efektów wieloletnich badań nad społecznością Łemków, prowadzonych przez Antoniego Kroha etnografa, literata i tłumacza prozy słowackiej i czeskiej; autora szeregu wystaw, książek z zakresu szeroko pojętej ?kultury ludowej? oraz wspaniałych tłumaczeń m.in. nowego przekładu (2009) Losów dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej Jaroslava Haska.
Adrian Schichta 6 ścian – sześcian. Psychologia przestrzeni
Na wystawie zaprezentowane zostaną trójwymiarowe grafiki komputerowe, grafiki warsztatowe oraz rysunek, w których Adrian Schichta mierzy się z zagadnieniem głębi i przestrzeni.
Pana-TERENiowe obrazy Malarstwo Tomasza Terenia
Jedynym dowodem na istnienie naiwnych jesteśmy my sami, odbiorcy tej sztuki. Ta myśl, nieżyjącego już wybitnego teoretyka sztuki ludowej Aleksandra Jackowskiego, jest również hasłem kolejnej wystawy prac twórców nieprofesjonalnych, którą udostępniamy Państwu w Muzeum Śląska Opolskiego.
Pieniądz w Opolu
Z historią miasta związana jest działalność mennicy opolskiej. To temat, który zainspirował nas do zorganizowania specjalnej wystawy numizmatycznej zatytułowanej "Pieniądz w Opolu". Na wystawie zaprezentujemy również XX-wieczny opolski pieniądz zastępczy, a także niektóre związane z miastem medale. Uzupełnieniem będą związane z mennictwem historyczne pamiątki (wagi, odważniki, skarbonki, ilustracje).
JERZY BESKI DWADZIEŚCIA SZTANDARÓW
Znany jako wybitny malarz opolanin Jerzy Beski postanowił zaskoczyć widzów na swojej najnowszej wystawie i zaprezentował sztandary. Jak sam mówi, ważnym napędem twórczości jest chęć przygody i gotowość do podjęcia ryzyka.
"Pola tętniące życiem"
"Pola tętniące życiem", to wystawa opracowana przez Towarzystwo Przyrodnicze "BOCIAN" (www.bocian.org.pl) w ramach kampanii edukacyjnej na rzecz ochrony różnorodności biologicznej w krajobrazie rolniczym, której celem jest podniesienie świadomości społecznej dotyczącej wartości przyrodniczej terenów rolniczych Polski oraz propagowanie działań prowadzących do jej zachowania
"Ochrona błotniaka łąkowego Circus pygargus w Polsce"
"Ochrona błotniaka łąkowego Circus pygargus w Polsce", to wystawa poświęcona błotniakowi łąkowemu, jednemu z najpiękniejszych i najrzadszych w kraju ptaków drapieżnych i jego czynnej ochronie, prowadzonej w ramach ogólnopolskiego projektu koordynowanego przez Towarzystwo Przyrodnicze "BOCIAN" (www.pygargus.pl)
Kobiety dla kobiety. Artystki dla Edith Stein
Polsko-niemiecki projekt artystyczny miał pierwszą promocje podczas VI Lublinieckiej Nocy Kultury w dniu 15 października 2016 r. w Lublińcu.
Miejska legenda- REkonstrukcja/DEkonstrukcja
Miejska legenda- REkonstrukcja/DEkonstrukcja to projekt przygotowywany przez Muzeum Śląska Opolskiego oraz Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu, który dotyczy szeroko pojętej kulturalnej i wizualnej tradycji Opola. Tematem wystaw będzie analiza i prezentacja najciekawszych mitów, legend oraz stereotypów związanych z naszym miastem (wystawa w GSW) i ukazanie ważnych dla jego rozwoju kulturalnego legendarnych? już lat 50./60. XX wieku
Komendant Rakoczy (1891-1937) Alfons Zgrzebniok z Dziergowic dowódca powstań śląskich. W 80 rocznicę śmierci.
Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 – Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka, dowódcy I i II powstania śląskiego. W ramach obchodów, których animatorem jest Muzeum Śląska Opolskiego zaprezentowano wystawę poświęconą Zgrzebniokowi.