Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wystawy czasowe


Filtruj
Resetuj filtr

„Z wewnątrz na zewnątrz – pogromy listopadowe 1938 roku w raportach dyplomatów z Niemiec”

wystawa przygotowana przez Fundację Nowa Synagoga w Berlinie – Centrum Judaicum oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec. Wystawa poświęcona jest pogromowi listopadowemu z 1938 roku, znanemu powszechnie pod nazwą "kryształowej nocy" i stanowi swego rodzaju analizę raportów stworzonych przez zagranicznych dyplomatów w czasie wydarzeń z listopada roku 1938.

Zobacz

Wystawy w ramach 5. Opolskiego Festiwalu Fotografii

Na tegorocznym 5.OFFie będzie można zobaczyć 19 wystaw, uczestniczyć w 5 spotkaniach autorskich i poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności na warsztatach fotograficznych. Tematem 5 Opolskiego Festiwalu Fotografii są Źródła. Podobnie jak w poprzednich edycjach temat jest traktowany bardzo szeroko. Posługując się słownikową definicją, źródło to: 1. miejsce, z którego woda wypływa na powierzchnię ziemi, 2. to, co stanowi początek czegoś, 3. przyczyna uczuć, zachowań, chorób itp., 4. dokument będący podstawą do dalszych badań.

Zobacz

Przyjaźni i sztuce. Max Glauer (1867-1935)

Max Glauer był artystą wszechstronnym. Przy ulicy Krakowskiej w Opolu prowadził znany zakład fotograficzny, oferujący mieszkańcom miasta i okolic cały wachlarz usług. Wizytówką zakładu stały się portrety, a kunszt ich wykonania już wkrótce zdobył szerokie uznanie. Wynikiem popularności artysty były liczne zlecenia znanych osobistości, nagrody na wielu wystawach krajowych i zagranicznych oraz otrzymanie w 1912 roku tytułu nadwornego fotografa.

Zobacz

Dni po dniu… Japońska powojenna fotografia ze zbiorów Zenona Harasyma

Wystawa " Dni pod dniu...." eksponowana będzie w 70. rocznicę ataku nuklearnego na Hiroszimę i Nagasaki, ale jej celem nie jest przypominanie skutków tego tragicznego wydarzenia. Zrzucenie bomby atomowej było niewątpliwie traumatycznym przeżyciem dla japońskiego społeczeństwa. Dodatkowo pod wpływem amerykańskiej okupacji oraz nowej konstytucji z 1947 roku Japonia zmuszona została do budowy państwa demokratycznego i pacyfistycznego. Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej kraju, kryzysu, biedy i wyjątkowych braków w zaopatrzeniu, społeczeństwo japońskie starało się przełamać wojenną traumę, wracając do swych codziennych zajęć i tradycji.

Zobacz

Cicatrices européennes – Europäische Narben – Europejskie blizny

Na wystawę składa się 21 prac graficzki, ilustratorki i malarki Gabrieli Cichowskiej. Grafiki i kolaże stanowią artystyczną wizję wydarzenia, które miało decydujący wpływ na bieg historii ? ilustrują epizody z okresu desantu wojsk alianckich w Normandii. Ekspozycja prezentowana była już we Francji i w Niemczech. Przygotowano ją w ramach współpracy Powiatu Kusel w Niemczech i Departamentu Orne we Francji.

Zobacz

"W świecie lalki. Domki dla lalek z kolekcji Anety Popiel-Machnickiej"

Zabytkowe domki dla lalek są swoistymi stop-klatkami czasów, w których powstały. Stanowią zaskakująco trafne spojrzenie na świat z minionych lat. Dziś można na podstawie ich wnętrz prześledzić wiele aspektów dawnego życia. Oglądając domki zauważamy m.in. różnorodne udogodnienia w pracach domowych, a także przemiany zachodzące w gustach mieszkańców odnośnie wystroju i zdobnictwa wnętrz.

Zobacz

"Tak płaci Polska " Henryk Sławik

Wystawa przedstawia losy i działalność Henryka Sławika, urodzonego w 1894 r. w Szerokiej w pow. pszczyńskim uczestnika trzech powstań śląskich, działacza plebiscytowego, dziennikarza i działacza politycznego PPS. W 1939 r. znalazł się na Węgrzech, gdzie był prezesem Polskiego Komitetu Obywatelskiego niosącego pomoc internowanym żołnierzom i uchodźcom z Polski. Po zajęciu Węgier przez wojska niemieckie w 1944 r. został aresztowany przez Gestapo, zesłany do obozu koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen i tam zamordowany wraz z innymi przywódcami uchodźstwa polskiego na Węgrzech. Odznaczony pośmiertnie Orderem Orła Białego, a za ratowanie Żydów – medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Zobacz

Oczami śląskich fotografów - 2. edycja

Wystawa złożona jest z 80 wielkoformatowych fotografii 21 autorów członków Okręgu Śląskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody i poświęcona jest przyrodzie kraju, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru województwa śląskiego. Na zdjęciach zobaczymy zagrożone wyginięciem chronione gatunki roślin i zwierząt, nietknięte ręką człowieka krajobrazy obszarów chronionych oraz objętych programem Natura 2000. Wystawa ma charakter edukacyjny i proekologiczny. Każde zdjęcie opatrzone jest tytułem oraz tekstem autorskim o fotografii.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.