Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wystawy czasowe


Filtruj
Resetuj filtr

Ujarzmianie Odry Regulacja rzeki w XIX wieku w obrębie rejencji opolskiej

Odra od wieków pełniła ważną rolę społeczno - gospodarczą. Była naturalnym zbiornikiem wody pitnej oraz żywności, nawadniała uprawy, wzmacniała system obronny, ułatwiała handel, usprawniała komunikację. Z rzeką wiązało się też wiele niebezpieczeństw. Częste wezbrania, zmienność koryta, trudności związane z zabudową i integracją terenów nadrzecznych czyniły z Odry uciążliwe sąsiedztwo. Nieregulowana, wylewała nawet kilka razy w roku, powodując każdorazowo wielkie szkody, niszcząc budynki, mosty i drogi.

Zobacz

"Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945?1970"

Wystawa na przykładzie Śląska prezentuje losy społeczności żydowskiej w Polsce po wojnie i odtwarza pierwsze lata życia w ramach wspólnoty i własnych organizacji. Ten nieznany szerzej temat został zilustrowany niepublikowanymi wcześniej zdjęciami, dokumentami i pamiątkami z polskich oraz zagranicznych archiwów i muzeów, a także ze zbiorów prywatnych.

Zobacz

„Homo faber czyli narzędzia dawniej i dziś”

Ideą wystawy jest ukazanie rozwoju form i konstrukcji podstawowych narzędzi ręcznych, takich jak noże, piły, siekiery, dłuta, młotki, wiertła, nożyce i szereg innych, od epoki kamienia po współczesność. Konfrontacja zabytków archeologicznych, reprezentujących wybrane grupy narzędzi w kolejnych okresach chronologicznych, z ich obecnymi funkcjonalnymi odpowiednikami jest w wielu przypadkach niezwykle interesująca, a nawet zaskakująca.

Zobacz

Od kramu aptecznego do apteki Z historii opolskich aptek (I poł. XVI-I poł. XX w.)

Paracelsus twierdził, że cały świat jest apteką. Nawet dzisiaj, w dobie galopującej techniki, jego teza wydaje się ponadczasowa. Objazdowi uzdra­wiacze, handlarze, drogiści, kramarze-aptekariusze, alchemicy - szarlatani wiedzy tajemnej, przybywali do miast, gdzie zachwalali i sprzedawali przeróżnej maści specyfiki, później środki lecznicze. W wy­obraźni jawi się eteryczny, niekiedy wręcz metafi­zyczny, obraz aptekarza, odczytującego z księgi re­ceptury, szepcącego i mieszającego składniki.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.