Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wystawy czasowe


Filtruj
Resetuj filtr

Z lotu ptaka 2005

Widok z góry fascynuje. Bardziej niż mapy, które przecież też mają swoich fanatycznych wyznawców. Zmiana perspektywy. Oglądanie bliskich nam miejsc w zupełnie inny sposób. Z góry wszystko zmienia się w układankę - szachownica ulic, owale miast. Potem jeszcze jeden stopień dalej i już pojawiają się żółte pola, błękitne plamy jezior, siatki dróg, torów i rzek, które widziane z tak wielkiej odległości splatają się w jedną wielką abstrakcyjną kompozycję. W tak świeży, całkiem inny niż na co dzień sposób, możemy popatrzeć w tym albumie na Opolszczyznę. Sam środek Śląska.

Zobacz

Arsenał 1955. Przełom – epizod – kontynuacja

Pod koniec 1954 roku, w małym pokoiku przy ulicy Okólnik w Warszawie, kilku młodych artystów (Marek Oberländer, Jacek Sienicki i Jan Dziędziora) oraz młoda historyczka sztuki Elżbieta Grabska postanowili zorganizować wystawę sztuki polskiej obejmującą swoim zasięgiem całą Polskę. Młodzi entuzjaści zdołali przekonać ówczesne władze do zorganizowania planowanej ekspozycji w ramach odbywającego się w tym czasie w stolicy V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów. Ponieważ wystawa o ogólnopolskim zasięgu i o znaczeniu międzynarodowym nie mogła pozostać bezideowym pokazem polskiej plastyki, zostało przypisane temu wydarzeniu hasło programowe "Przeciw wojnie - przeciw faszyzmowi".

Zobacz

Jan Berdak – pro memoria

Jan Berdak urodził się 18 maja 1944 r. we Lwowie. Zmarł 8 lutego 2009 r. w Opolu. Z Opolem związany był od 1945 roku. W 1971 r. został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). W 1976 r. otrzymał tytuł Artist FIAP. W dorobku miał kilkadziesiąt wystaw, wśród nich ekspozycje tej rangi, co "Polska fotografia XX wieku", wystawa z okazji 60-lecia ZPAF w Warszawie, będąca podsumowaniem doświadczeń polskiej fotografii ostatniego stulecia. Prestiżowym osiągnięciem był również udział w wystawie "100 nudi/100 fotografie" w 1991 r. w mediolańskiej La Scali obok takich sław, jak Helmut Newton czy Sam Haskins.

Zobacz

Dzieje i blask bursztynu

W Muzeum Śląska Opolskiego eksponowano wystawę czasową pt. "Dzieje i blask bursztynu" ze zbiorów Działu Bursztynu Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, które ze względu na ich komplementarny charakter oraz zasobność, zaliczane są do największych kolekcji przyrodniczych bursztynu w świecie o szczególnych walorach poznawczych. Wystawa miała na celu nie tylko wzbogacanie wiedzy o bursztynie, ale przede wszystkim ukazanie niepowtarzalnej urody tego minerału, który głęboko i trwale związany jest z tradycjami naszej kultury.

Zobacz

Tomasz Sobecki – Franciszek Starowieyski – dialog artystów

Cykl Twarz wywodzi się z fotograficznego adorowania rzeźby – późnogotyckiego krucyfiksu nieznanego autora z kościoła NMP w Toruniu. Ta właśnie fascynacja, z drugiej połowy lat 70. XX wieku, dała początek portretowaniu ludzi – przyjaciół, znajomych, przede wszystkim artystów. Malarze, fotograficy, rzeźbiarze, filmowcy nieustająco śledzą zmieniające się kolory i kształty, weryfikują swój stosunek do rzeczywistości estetycznej, interpretują ją. To wszystko wyraża ich twarz – napięta, skupiona, oczy sięgają dalekiego planu. Pokazanie takiej właśnie ekspresji twarzy jest fascynującym zadaniem dla fotografika.

Zobacz

Ekspozycja mebli po konserwacji ze zbiorów MŚO

W skład kolekcji mebli prezentowanych na wystawie wchodzą głównie sprzęty przekazane Muzeum Śląska Opolskiego w depozyt w latach 50. i 60. XX wieku przez Składnicę Muzealną w Pieskowej Skale. W przeważającej części meble te znajdowały się wcześniej w zbiorach Wawelu, w 1967 r. na mocy decyzji Ministra Kultury i Sztuki stały się własnością opolskiego muzeum. Przez ponad pół wieku przechowywano je w muzealnych magazynach. Dopiero w ostatnich latach pozyskano środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ich gruntowną renowację.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.