Otwarcie wystawy "Kocham tylko moją córkę Izabelę i sztukę" Życie i twórczość Mariana Kurdziela. 23.11.2021 r godz. 14.00

23 listopada 2021 Wystawy
Wystawa prac artysty - malarza, rzeźbiarza, grafika - działającego na przełomie lat 60. I 70. XX w., mieszkającego w Kędzierzynie-Koźlu, wielokrotnie reprezentującego województwo opolskie na licznych wystawach plastyków amatorów.

Zapraszamy na otwarcie wystawy prac Mariana Kurdziela pt. „Kocham tylko moją córkę Izabelę i sztukę”.Plakat wystawy Mariana Kurdziela

Ten zmarły w 1975 roku artysta amator pozostawił po sobie liczne prace, które szczęśliwie trafiły do zbiorów etnograficznych naszego muzeum.  Marian Kurdziel jako dziecko trafił na Śląsk i zamieszkał w Kędzierzynie-Koźlu. Jego zainteresowanie sztuką pojawiło się gdy, pracując już w kędzierzyńskich „Azotach, zapisał się do Ośrodka Kultury Plastycznej. Pozwoliła mu odzyskać wiarę w ludzi, we własne siły, w sens życia – chorując w dzieciństwie na krzywicę był przez całe swoje krótkie życie niepełnosprawnym. Jego prace są mimo dosadnej symboliki pełne ciepłych kolorów i miłości. Ludzkiej – romantycznej czy macierzyńskiej, ale także pozaziemskiej, bo u Kurdziela zakochane bywają też anioły!
Prace artysty ostatni raz były pokazywane już po śmierci artysty w 1975 r.  Wystawa posiada niezwykłą aranżację autorstwa art. Haliny Fleger. Został również wydany informator. Zapraszamy.

Otwarcie wystawy: 23 listopada 2021, godz. 14.00
Miejsce wystawy: 45-020 Opole, Mały Rynek 7
Ekspozycja prezentowana do końca lutego 2022.

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

"Jan Cybis. Artysta i człowiek" - lekcja muzealna, oferta dla grup szkolnych

Czy wiecie jacy artyści tworzyli, pochodzą z naszego województwa? Czy Muzeum przechowuje ich dzieła? Jak im się żyło? Czy żyli tylko dla sztuki? Czy mieli jakieś inne pasje? Zapraszamy na lekcję poświęconą Janowi Cybisowi (1897-1972), jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku, który urodził się we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Wypełni ją opowieść o życiu i twórczości tego wielkiego malarza, którą połączymy z prezentacją multimedialną oraz zwiedzaniem stałej wystawy jego prac. Poznamy rodzinę artysty, ciekawostki z jego życia, a także zapoznamy się z różnorodną tematyką jego obrazów (portret, pejzaż, akt, martwa natura).