Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Otwarcie wystawy "Kocham tylko moją córkę Izabelę i sztukę" Życie i twórczość Mariana Kurdziela. 23.11.2021 r godz. 14.00

23 listopada 2021 Wystawa - wydarzenie
Wystawa prac artysty - malarza, rzeźbiarza, grafika - działającego na przełomie lat 60. I 70. XX w., mieszkającego w Kędzierzynie-Koźlu, wielokrotnie reprezentującego województwo opolskie na licznych wystawach plastyków amatorów.

Zapraszamy na otwarcie wystawy prac Mariana Kurdziela pt. „Kocham tylko moją córkę Izabelę i sztukę”.Plakat wystawy Mariana Kurdziela

Ten zmarły w 1975 roku artysta amator pozostawił po sobie liczne prace, które szczęśliwie trafiły do zbiorów etnograficznych naszego muzeum.  Marian Kurdziel jako dziecko trafił na Śląsk i zamieszkał w Kędzierzynie-Koźlu. Jego zainteresowanie sztuką pojawiło się gdy, pracując już w kędzierzyńskich „Azotach, zapisał się do Ośrodka Kultury Plastycznej. Pozwoliła mu odzyskać wiarę w ludzi, we własne siły, w sens życia – chorując w dzieciństwie na krzywicę był przez całe swoje krótkie życie niepełnosprawnym. Jego prace są mimo dosadnej symboliki pełne ciepłych kolorów i miłości. Ludzkiej – romantycznej czy macierzyńskiej, ale także pozaziemskiej, bo u Kurdziela zakochane bywają też anioły!
Prace artysty ostatni raz były pokazywane już po śmierci artysty w 1975 r.  Wystawa posiada niezwykłą aranżację autorstwa art. Haliny Fleger. Został również wydany informator. Zapraszamy.


Otwarcie wystawy: 23 listopada 2021, godz. 14.00
Miejsce wystawy: 45-020 Opole, Mały Rynek 7
Ekspozycja prezentowana do końca lutego 2022.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.