Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wystawa czasowa „Wojciech Korfanty. W 150. rocznicę urodzin”

16 września 2023 Wydarzenie
Już 16 września 2023 roku o godz. 13:00 zapraszamy do Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny na otwarcie nowej wystawy czasowej poświęconej postaci Wojciecha Korfantego – jednego z Patronów Roku 2023.

W związku z przypadającą 20 kwietnia br. 150. rocznicą urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Wojciecha Korfantego. Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny pragnąc włączyć się w obchody Roku Korfantego przygotowało wystawę czasową pt. „Wojciech Korfanty. W 150. rocznicę urodzin”.


Wojciech Korfanty to postać wybitna, która jeszcze za życia stała się legendą. Jako roztropny i skuteczny dyplomata, organizator akcji plebiscytowej i dyktator III powstania śląskiego walnie przyczynił się do przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Dzisiaj obok takich postaci jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski czy Wincenty Witos zaliczany jest do grona wybitnych polskich polityków – tzw. Ojców Niepodległości.

Wystawa w sposób syntetyczny i problemowy prezentuje sylwetkę Wojciecha Korfantego, przedstawiając kolejne etapy w jego bogatej biografii i ukazując polityka zaangażowanego nie tylko lokalnie w sprawy Górnego Śląska, ale odgrywającego ważną rolę w wydarzeniach istotnych dla całego państwa polskiego.

Wystawę można będzie zwiedzać bezpłatnie do 30 listopada 2023 roku.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Opolskiego


Patronat Honorowy


Zobacz inne aktualności

Warsztaty malarstwa akwarelowego: "Piękna jest sztuka malowania!". Pejzaż miejski (architektura); 26.10.2023

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w warsztatach, dzięki którym będzie można poznać technikę malowania farbami wodnymi. To doskonała okazja, aby rozwijać swoje umiejętności artystyczne, czerpać inspirację z dzieł Jana Cybisa i spędzić czas w towarzystwie innych pasjonatów sztuki. Zapraszamy zarówno młodzież, jak i dorosłych do udziału w naszym cyklu warsztatowym. Nie czekajcie kupcie bilet już teraz!

Zobacz

Sobotnie pogotowie twórcze -październik

Drodzy Przyjaciele twórczości! Mamy przyjemność zaprosić Was na październikowe zajęcia w ramach "Sobotniego pogotowia twórczego", które w tym miesiącu okażą się prawdziwie jesienne! Czekają na Was inspirujące rozmowy o malarstwie, opowieści o darach jesieni wykorzystywanych przez gospodynie domowe oraz zajęcia fotograficzne. To będzie czas pełen inspiracji, kreatywności i odkrywania. Zapraszamy zarówno tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tworzeniem, jak i tych, którzy są już doświadczonymi "małymi artystami" lub pasjonatami sztuki, historii i regionu.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.