Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wystawa czasowa „Wojciech Korfanty. W 150. rocznicę urodzin”

16 września 2023 Wydarzenie
Już 16 września 2023 roku o godz. 13:00 zapraszamy do Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny na otwarcie nowej wystawy czasowej poświęconej postaci Wojciecha Korfantego – jednego z Patronów Roku 2023.

W związku z przypadającą 20 kwietnia br. 150. rocznicą urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Wojciecha Korfantego. Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny pragnąc włączyć się w obchody Roku Korfantego przygotowało wystawę czasową pt. „Wojciech Korfanty. W 150. rocznicę urodzin”.


Wojciech Korfanty to postać wybitna, która jeszcze za życia stała się legendą. Jako roztropny i skuteczny dyplomata, organizator akcji plebiscytowej i dyktator III powstania śląskiego walnie przyczynił się do przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Dzisiaj obok takich postaci jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski czy Wincenty Witos zaliczany jest do grona wybitnych polskich polityków – tzw. Ojców Niepodległości.

Wystawa w sposób syntetyczny i problemowy prezentuje sylwetkę Wojciecha Korfantego, przedstawiając kolejne etapy w jego bogatej biografii i ukazując polityka zaangażowanego nie tylko lokalnie w sprawy Górnego Śląska, ale odgrywającego ważną rolę w wydarzeniach istotnych dla całego państwa polskiego.

Wystawę można będzie zwiedzać bezpłatnie do 30 listopada 2023 roku.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Opolskiego


Patronat Honorowy


Zobacz inne aktualności

Kamienica czynszowa z przewodnikiem. Oferta dla grup zorganizowanych.

Kamienicę pod numerem 9, przy ulicy św. Wojciecha w Opolu (jedna z najstarszych i zarazem najładniejszych uliczek, która nadal przypomina klimat przedwojennego Opola) wybudowano około 1890 roku. Należała do rodziny Nowaków. Znajdowało się w niej sześć dwuizbowych mieszkań przeznaczonych pod wynajem. Toalety i ujęcia wody umieszczono na przepięknej klatce schodowej. Zapraszamy do podróży w czasie z przewodnikiem muzealnym.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.