Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Wojciech Kossak „Insurekcja kościuszkowska w Warszawie”, 6.05.2023, godz. 16:00

1 maja 2023 Wydarzenie
W pierwszą sobotę maja skierujemy światło na obraz Wojciecha Kossaka „Insurekcja kościuszkowska w Warszawie”

fot. Wojciech Kossak „Insurekcja kościuszkowska w Warszawie", ze zbiorów MŚO

Prowadzenie: Marta Podstawa-Boulkroune

Termin: 06.05.2023, godz. 16.00

Miejsce:
sala "Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku"
Gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego
Mały Rynek 7 (wejście od strony kościoła "na Górce")

Wstęp wolny


W dziejach naszego narodu są takie rodziny, które w szczególny sposób odcisnęły swoje piętno na kulturze. Niewątpliwie można to stwierdzenie odnieść do rodu Kossaków. Utalentowani w kilku pokoleniach jego przedstawiciele pozostawili bogatą spuściznę na niwie malarstwa czy literatury.   Jednocześnie to osobowości niezwykle barwne i nietuzinkowe. W pierwszą sobotę maja zapraszamy na kolejne spotkanie z reprezentantem tej zasłużonej rodziny – Wojciechem Kossakiem. Tym razem przyjrzymy się jego pracy o tematyce historycznej, która przeniesie nas do Warszawy końca XVIII wieku i wydarzeń insurekcji kościuszkowskiej.

Wojciech Kossak (1856-1942) – miłośnik koni i kobiet, reprezentant malarstwa realistycznego przełomu XIX i XX wieku. Jego twórczość służyła kultywowaniu polskości poprzez podejmowanie tematów historycznych i batalistycznych, malował także sceny rodzajowe oraz liczne portrety.


Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.