Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Wojciech Kossak „Biwak pod Berezyną”

5 listopada 2022 Wydarzenie
W pierwszą sobotę listopada (5.11.2022, godz. 16.00) skierujemy światło na obraz Wojciecha Kossaka „Biwak pod Berezyną”.

Obraz, Wojciech Kossak „Biwak pod Berezyną”Obraz: Wojciech Kossak „Biwak pod Berezyną”


Prowadzenie
:
Marta Podstawa-Boulkroune

Termin: 5.11.2022, godz. 16:00

Miejsce:
sala „Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku”
gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego
Mały Rynek 7 (wejście od strony kościoła „na Górce”)


Wstęp wolny

W dziejach naszego narodu są takie rodziny, które w szczególny sposób odcisnęły swoje piętno na kulturze. Niewątpliwie można to stwierdzenie odnieść do rodu Kossaków. Utalentowani w kilku pokoleniach jego przedstawiciele pozostawili bogatą spuściznę na niwie malarstwa czy literatury.   Jednocześnie to osobowości niezwykle barwne i nietuzinkowe. W pierwszą sobotę listopada zapraszamy na spotkanie z kolejnym reprezentantem tej zasłużonej rodziny, Wojciechem Kossakiem. Przyjrzymy się jego pracy ukazującej scenę związaną z kampanią napoleońską i bitwą nad Berezyną. Zastanowimy się również nad fenomenem XIX-wiecznych panoram.

Wojciech Kossak (1856-1942) – miłośnik koni i kobiet, reprezentant malarstwa realistycznego przełomu XIX i XX wieku. Jego twórczość służyła kultywowaniu polskości poprzez podejmowanie tematów historycznych i batalistycznych, malował także sceny rodzajowe oraz liczne portrety.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Muzeum. Zapisz się do newslettera. 


Obserwuj nas na Facebooku:

Jesteśmy też na Instagramie:

Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Daj kurze grzędę… ”

Już 23.03.2024 z radością zapraszamy dzieci w wieku 5+ na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”! W tym przyjaznym i inspirującym środowisku nie tylko odkrywamy tajemnice sztuki, ale również zgłębiamy historię naszego regionu poprzez eksplorację zbiorów muzealnych. Razem spędzamy czas kreatywnie, rozwijając naszą wyobraźnię i umiejętności, inspirując się bogatym dziedzictwem kulturowym naszego regionu.

Zobacz

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Wiosenne dekorowanie parapetów ”

Zapraszamy na „Sobotnie pogotowie twórcze” i „Wiosenne dekorowanie parapetów”! Początek marca to doskonały moment na odświeżenie wnętrz i stworzenie atmosfery gotowej na nadejście wiosny, dzięki własnoręcznie wykonanym dekoracjom. Już teraz możemy zacząć przygotowania, aby nasze wnętrza emanowały świeżością i kolorami wiosennymi.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.