Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Wojciech Kossak „Biwak pod Berezyną”

5 listopada 2022 Wydarzenie
W pierwszą sobotę listopada (5.11.2022, godz. 16.00) skierujemy światło na obraz Wojciecha Kossaka „Biwak pod Berezyną”.

Obraz, Wojciech Kossak „Biwak pod Berezyną”Obraz: Wojciech Kossak „Biwak pod Berezyną”

Prowadzenie
:
Marta Podstawa-Boulkroune

Termin: 5.11.2022, godz. 16:00

Miejsce:
sala „Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku”
gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego
Mały Rynek 7 (wejście od strony kościoła „na Górce”)

Wstęp wolny

W dziejach naszego narodu są takie rodziny, które w szczególny sposób odcisnęły swoje piętno na kulturze. Niewątpliwie można to stwierdzenie odnieść do rodu Kossaków. Utalentowani w kilku pokoleniach jego przedstawiciele pozostawili bogatą spuściznę na niwie malarstwa czy literatury.   Jednocześnie to osobowości niezwykle barwne i nietuzinkowe. W pierwszą sobotę listopada zapraszamy na spotkanie z kolejnym reprezentantem tej zasłużonej rodziny, Wojciechem Kossakiem. Przyjrzymy się jego pracy ukazującej scenę związaną z kampanią napoleońską i bitwą nad Berezyną. Zastanowimy się również nad fenomenem XIX-wiecznych panoram.

Wojciech Kossak (1856-1942) – miłośnik koni i kobiet, reprezentant malarstwa realistycznego przełomu XIX i XX wieku. Jego twórczość służyła kultywowaniu polskości poprzez podejmowanie tematów historycznych i batalistycznych, malował także sceny rodzajowe oraz liczne portrety.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Muzeum. Zapisz się do newslettera.

Obserwuj nas na Facebooku:

Jesteśmy też na Instagramie:

Zobacz inne aktualności

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - cykliczne oprowadzania tematyczne i warsztaty dla Seniorów - 6.06.2024

Zapraszamy na ostatnie przed przerwą wakacyjną wydarzenie z cyklu „Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - oprowadzania, warsztaty dla Seniorów". Spotkanie odbędzie się 6 czerwca i będzie składało się z dwóch części: Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Mazura”. Warsztat twórczy „Sztuka przestrzeni: drewno, kwiaty, inspiracja”. Liczba miejsc na część warsztatową ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne do 2.06.2024. Udział bezpłatny.

Zobacz