Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wykład z cyklu „Światło na obraz”: „Madonna z Dzieciątkiem”, 07.01.2023, godz.16:00

1 stycznia 2023 Wydarzenie
W pierwszą sobotę stycznia (07.01.2023) skierujemy światło na obraz „Madonna z Dzieciątkiem”, powstały w XVII wieku w kręgu przedstawień Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych.

Obraz Madonna z Dzieciątkiemobraz „Madonna z Dzieciątkiem”, powstały w XVII wieku

Prowadzenie: Marta Podstawa-Boulkroune
Termin: 07.01.2023, godz. 16:00
Miejsce: sala odczytowa
gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego
Mały Rynek 7
wejście od strony kościoła „na Górce”

Wstęp wolny

Sztuka chrześcijańska w różnorodny sposób ukazywała Matkę Boską z Dzieciątkiem. Kult Maryi spowodował ogromne zapotrzebowanie na Jej przedstawienia, stąd w ciągu wieków powstało wiele wariantów jej wizerunku. Obrazy, w których Matce Boskiej towarzyszy małe Dzieciątko Jezus, wpisują się jednocześnie w tematykę bożonarodzeniową. Zabytki sztuki sakralnej stanowią niewielki procent zbiorów Działu Sztuki Muzeum Śląska Opolskiego, a znajdujące się wśród nich obrazy stanowią mniejszą część tej kolekcji. W okresie świąt Bożego Narodzenia chcieliśmy zaprezentować obraz, który dotychczas nie był pokazywany. Powstały w XVII wieku wizerunek „Madonny z Dzieciątkiem” będzie punktem wyjścia opowieści o przedstawieniach Matki Boskiej z Dzieciątkiem i popularności cudownych obrazów.Bądź na bieżąco z nasza oferta, dopisz się do newslettera:


Obserwuj nas na Facebooku:

Jesteśmy też na Instagramie: 

Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.