Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Juliusz Kossak „Wjazd Czarnieckiego do Krakowa”

1 kwietnia 2023 Wydarzenie
W pierwszą sobotę kwietnia (1.04.2023) skierujemy światło na obraz Juliusza Kossaka „Wjazd Czarnieckiego do Krakowa”.

obraz, Juliusz Kossak „Wjazd Czarnieckiego do Krakowa”, ze zbiorów MŚOfot. Juliusz Kossak „Wjazd Czarnieckiego do Krakowa”, ze zbiorów MŚO

Prowadzenie: Marta Podstawa-Boulkroune

Termin: 01.04.2023, godz. 16:00

Miejsce: sala „Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku”
gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego
Mały Rynek 7 (wejście od strony kościoła „na Górce”)
Wstęp wolny

W dziejach naszego narodu są takie rodziny, które w szczególny sposób odcisnęły swoje piętno na kulturze. Niewątpliwie można to stwierdzenie odnieść do rodu Kossaków. Utalentowani w kilku pokoleniach jego przedstawiciele pozostawili bogatą spuściznę na niwie malarstwa czy literatury.   Jednocześnie to osobowości niezwykle barwne i nietuzinkowe. W pierwszą sobotę kwietnia zapraszamy na kolejne spotkanie z nestorem tej zasłużonej rodziny Juliuszem Kossakiem. Tym razem przyjrzymy się jego pracy o tematyce historycznej, która przeniesie nas do siedemnastowiecznej Rzeczpospolitej w okresie potopu szwedzkiego.

Juliusz Kossak (1824 – 1899) – mistrz akwareli, miłośnik koni, reprezentant XIX-wiecznego malarstwa realistycznego. Jego twórczość służyła kultywowaniu polskości poprzez podejmowanie tematów historycznych oraz ukazywanie obyczajowości polskiej szlachty i życia polskiej wsi.

Spotkanie ze specjalistą: dr hab. prof. UWR Jan Kotusz, biolog, dyrektor Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego

Zapraszamy Państwa na spotkanie z dr. hab. prof. UWR Janem Kotuszem polskim biologiem, specjalistą w zakresie ichtiologii oraz dyrektorem Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor jest autorem i współautorem dwóch monografii, a także ponad osiemdziesięciu artykułów naukowych i rozdziałów w książkach dotyczących różnych aspektów biologii i ekologii ryb. Termin: 18.04.2024, godz. 17:00, Główny gmach MŚO.