Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Juliusz Kossak „Wjazd Czarnieckiego do Krakowa”

1 kwietnia 2023 Wydarzenie
W pierwszą sobotę kwietnia (1.04.2023) skierujemy światło na obraz Juliusza Kossaka „Wjazd Czarnieckiego do Krakowa”.

obraz, Juliusz Kossak „Wjazd Czarnieckiego do Krakowa”, ze zbiorów MŚOfot. Juliusz Kossak „Wjazd Czarnieckiego do Krakowa”, ze zbiorów MŚO

Prowadzenie: Marta Podstawa-Boulkroune

Termin: 01.04.2023, godz. 16:00

Miejsce: sala „Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku”
gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego
Mały Rynek 7 (wejście od strony kościoła „na Górce”)
Wstęp wolny

W dziejach naszego narodu są takie rodziny, które w szczególny sposób odcisnęły swoje piętno na kulturze. Niewątpliwie można to stwierdzenie odnieść do rodu Kossaków. Utalentowani w kilku pokoleniach jego przedstawiciele pozostawili bogatą spuściznę na niwie malarstwa czy literatury.   Jednocześnie to osobowości niezwykle barwne i nietuzinkowe. W pierwszą sobotę kwietnia zapraszamy na kolejne spotkanie z nestorem tej zasłużonej rodziny Juliuszem Kossakiem. Tym razem przyjrzymy się jego pracy o tematyce historycznej, która przeniesie nas do siedemnastowiecznej Rzeczpospolitej w okresie potopu szwedzkiego.

Juliusz Kossak (1824 – 1899) – mistrz akwareli, miłośnik koni, reprezentant XIX-wiecznego malarstwa realistycznego. Jego twórczość służyła kultywowaniu polskości poprzez podejmowanie tematów historycznych oraz ukazywanie obyczajowości polskiej szlachty i życia polskiej wsi.

Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

"Jan Cybis. Artysta i człowiek" - lekcja muzealna, oferta dla grup szkolnych

Czy wiecie jacy artyści tworzyli, pochodzą z naszego województwa? Czy Muzeum przechowuje ich dzieła? Jak im się żyło? Czy żyli tylko dla sztuki? Czy mieli jakieś inne pasje? Zapraszamy na lekcję poświęconą Janowi Cybisowi (1897-1972), jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku, który urodził się we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Wypełni ją opowieść o życiu i twórczości tego wielkiego malarza, którą połączymy z prezentacją multimedialną oraz zwiedzaniem stałej wystawy jego prac. Poznamy rodzinę artysty, ciekawostki z jego życia, a także zapoznamy się z różnorodną tematyką jego obrazów (portret, pejzaż, akt, martwa natura).

Zobacz