Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Juliusz Kossak „Szkic batalistyczny”, 03.09.2022, godz. 16.00

1 września 2022 Wydarzenie
W pierwszą sobotę września skierujemy światło na obraz Juliusza Kossaka „Szkic batalistyczny”.

Prowadzenie:
Marta Podstawa-Boulkroune

Miejsce: sala „Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku”, gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7 (wejście od strony kościoła „na Górce”)

Wstęp wolny

W dziejach naszego narodu są takie rodziny, które w szczególny sposób odcisnęły swoje piętno na kulturze. Niewątpliwie można to stwierdzenie odnieść do rodu Kossaków. Utalentowani w kilku pokoleniach jego przedstawiciele pozostawili po sobie bogatą spuściznę malarską i literacką.  Jednocześnie to osobowości niezwykle barwne i nietuzinkowe. W pierwszą sobotę września zapraszamy na spotkanie z nestorem tej zasłużonej rodziny – Juliuszem Kossakiem i jego dziełem  ukazującym scenę batalistyczną.
Juliusz Kossak (1824 – 1899) – mistrz akwareli, miłośnik koni, reprezentant XIX-wiecznego malarstwa realistycznego. Jego twórczość służyła kultywowaniu polskości poprzez podejmowanie tematów historycznych oraz ukazywanie obyczajowości polskiej szlachty i życia polskiej wsi.


Zachęcamy do obserwowania nas na FB Muzeum Śląska Opolskiego, INsT muzeumslaskaopolskiego, Zbiory on-line Dział Sztuki

Zobacz inne aktualności

Rodzinne poszukiwanie skarbów. Pożegnanie wakacji w muzeum

Zapraszamy na niezapomnianą rodzinną przygodę! W ostatnią sobotę sierpnia Muzeum Śląska Opolskiego organizuje w ramach zakończenia wakacji, grę terenową „Rodzinne poszukiwanie skarbów". To wyjątkowa okazja, aby wyruszyć w fascynującą podróż pełną zagadek, szyfrów i historycznych ciekawostek. Po zakończeniu gry terenowej zachęcamy do udziału w twórczych warsztatach, które będą doskonałą okazją do rozwinięcia kreatywności.

Zobacz

„Kwiaty” Jana Cybisa. Prezentacja nowego obrazu zakupionego do kolekcji Muzeum Śląska Opolskiego.

Jedna z dwóch zakupionych w lipcu tego roku prac Jana Cybisa – obraz „Kwiaty” – zostanie udostępniona publiczności w czwartek, 22 sierpnia 2024 r. Obraz wzbogaci stałą wystawę malarstwa artysty, prezentowaną w Galerii przy ul. Ozimskiej 10. Środki na zakup dzieł pozyskane zostały z programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów oraz ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.