Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Juliusz Kossak „Szkic batalistyczny”, 03.09.2022, godz. 16.00

1 września 2022 Wydarzenie
W pierwszą sobotę września skierujemy światło na obraz Juliusza Kossaka „Szkic batalistyczny”.

Prowadzenie:
Marta Podstawa-Boulkroune

Miejsce: sala „Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku”, gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7 (wejście od strony kościoła „na Górce”)

Wstęp wolny

W dziejach naszego narodu są takie rodziny, które w szczególny sposób odcisnęły swoje piętno na kulturze. Niewątpliwie można to stwierdzenie odnieść do rodu Kossaków. Utalentowani w kilku pokoleniach jego przedstawiciele pozostawili po sobie bogatą spuściznę malarską i literacką.  Jednocześnie to osobowości niezwykle barwne i nietuzinkowe. W pierwszą sobotę września zapraszamy na spotkanie z nestorem tej zasłużonej rodziny – Juliuszem Kossakiem i jego dziełem  ukazującym scenę batalistyczną.
Juliusz Kossak (1824 – 1899) – mistrz akwareli, miłośnik koni, reprezentant XIX-wiecznego malarstwa realistycznego. Jego twórczość służyła kultywowaniu polskości poprzez podejmowanie tematów historycznych oraz ukazywanie obyczajowości polskiej szlachty i życia polskiej wsi.

Zachęcamy do obserwowania nas na FB Muzeum Śląska Opolskiego, INsT muzeumslaskaopolskiego, Zbiory on-line Dział Sztuki

Zobacz inne aktualności

Rodzinne poszukiwanie skarbów. Pożegnanie wakacji w muzeum

Zapraszamy na niezapomnianą rodzinną przygodę! W ostatnią sobotę sierpnia Muzeum Śląska Opolskiego organizuje w ramach zakończenia wakacji, grę terenową „Rodzinne poszukiwanie skarbów". To wyjątkowa okazja, aby wyruszyć w fascynującą podróż pełną zagadek, szyfrów i historycznych ciekawostek. Po zakończeniu gry terenowej zachęcamy do udziału w twórczych warsztatach, które będą doskonałą okazją do rozwinięcia kreatywności.

Zobacz

„Kwiaty” Jana Cybisa. Prezentacja nowego obrazu zakupionego do kolekcji Muzeum Śląska Opolskiego.

Jedna z dwóch zakupionych w lipcu tego roku prac Jana Cybisa – obraz „Kwiaty” – zostanie udostępniona publiczności w czwartek, 22 sierpnia 2024 r. Obraz wzbogaci stałą wystawę malarstwa artysty, prezentowaną w Galerii przy ul. Ozimskiej 10. Środki na zakup dzieł pozyskane zostały z programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów oraz ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Zobacz