Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Juliusz Kossak „Szkic batalistyczny”, 03.09.2022, godz. 16.00

1 września 2022 Wydarzenie
W pierwszą sobotę września skierujemy światło na obraz Juliusza Kossaka „Szkic batalistyczny”.

Prowadzenie:
Marta Podstawa-Boulkroune

Miejsce: sala „Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku”, gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7 (wejście od strony kościoła „na Górce”)

Wstęp wolny

W dziejach naszego narodu są takie rodziny, które w szczególny sposób odcisnęły swoje piętno na kulturze. Niewątpliwie można to stwierdzenie odnieść do rodu Kossaków. Utalentowani w kilku pokoleniach jego przedstawiciele pozostawili po sobie bogatą spuściznę malarską i literacką.  Jednocześnie to osobowości niezwykle barwne i nietuzinkowe. W pierwszą sobotę września zapraszamy na spotkanie z nestorem tej zasłużonej rodziny – Juliuszem Kossakiem i jego dziełem  ukazującym scenę batalistyczną.
Juliusz Kossak (1824 – 1899) – mistrz akwareli, miłośnik koni, reprezentant XIX-wiecznego malarstwa realistycznego. Jego twórczość służyła kultywowaniu polskości poprzez podejmowanie tematów historycznych oraz ukazywanie obyczajowości polskiej szlachty i życia polskiej wsi.


Zachęcamy do obserwowania nas na FB Muzeum Śląska Opolskiego, INsT muzeumslaskaopolskiego, Zbiory on-line Dział Sztuki

Zobacz inne aktualności

Warsztaty malarstwa akwarelowego: "Piękna jest sztuka malowania!". Pejzaż miejski (architektura); 26.10.2023

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w warsztatach, dzięki którym będzie można poznać technikę malowania farbami wodnymi. To doskonała okazja, aby rozwijać swoje umiejętności artystyczne, czerpać inspirację z dzieł Jana Cybisa i spędzić czas w towarzystwie innych pasjonatów sztuki. Zapraszamy zarówno młodzież, jak i dorosłych do udziału w naszym cyklu warsztatowym. Nie czekajcie kupcie bilet już teraz!

Zobacz

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: "Czy to grzyb?", 30.09.2023

Witajcie drogie Dzieci i Rodzice tradycyjnie w ostatnią sobotę miesiąca zapraszamy na spotkanie z PRZYRODĄ w ramach naszego cyklu "Sobotnie pogotowie twórcze". To wyjątkowe wydarzenie, gdzie teoria spotyka się z praktyką, a pasja do odkrywania świata łączy się z umiejętnościami tworzenia. Dziś chcielibyśmy Was serdecznie zaprosić na kolejną edycję, która będzie poświęcona fascynującemu tematowi grzybów i magii jesieni.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.