Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Jan Stanisławski "Osty”, 02.09.2023, godz. 16.00

1 września 2023 Wydarzenie
W pierwszą sobotę września skierujemy światło na obraz Jan Stanisławskiego „Osty”


Jan Stanisławski (1860-1907) był artystą wiernym pejzażowi, w którym wypracował własny, rozpoznawalny styl. Nazywany jest mistrzem małych, nastrojowych pejzaży. Te niewielkiego formatu obrazy są malarskimi impresjami powstałymi jako efekt bardzo indywidualnego przeżycia natury. Stanisławski był też niezwykle barwną postacią Krakowa czasów Młodej Polski – odegrał istotną rolę w kształtowaniu młodych adeptów sztuki, działając prężnie na Akademii Sztuk Pięknych.

Jego sztukę ukształtował pobyt w Paryżu – gdzie – z przerwami na powroty do kraju – spędził ponad dekadę. Miał tam okazję zetknąć się nie tylko z malarstwem francuskich impresjonistów, ale i z twórczością Józefa Chełmońskiego czy malarstwem japońskim. Wyróżniki pejzażowej sztuki Stanisławskiego to nie tylko umiejętność tworzenia kompozycji i operowania światłem, bogactwo kolorystyczne, ale także zwracanie uwagi widza na szczegóły. Motywem powracającym w wielu kompozycjach artysty są – z pozoru niewarte uwagi – pospolite rośliny: osty (nazywane przez malarza bodiakami), dziewanny, malwy czy przekwitające słoneczniki.

Był zagorzałym miłośnikiem malowania w plenerze. "Te drobne obrazki są wielkimi oknami na przyrodę" – tak o pejzażach tego wybitnego polskiego malarza pisał Zenon Przesmycki, młodopolski poeta, tłumacz i wydawca. Niech te słowa staną się mottem do rozważań o polskim malarstwie pejzażowym i twórczości Jana Stanisławskiego.

Jan Stanisławski, Osty, dykta, olej, l.80. XIX w., 21,3 x 30,5 cm, ze zbiorów MŚO

2.09.2023 (sobota), godz. 16:00
Prowadzenie:
Marta Podstawa-Boulkroune

Sala Galerii Malarstwa Polskiego
Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7
wejście od strony kościoła na Górce)

wstęp wolny

Zobacz inne aktualności

Oprowadzanie literackie: "Najpodlejszy wynalazek człowieka. Aparat fotograficzny." Jan Cybis, teksty przekorne.

„Kto jest odbiorcą mojego płótna? Nie wiem. Ja sam? Rozwiązanie zanadto platoniczne” - napisał Jan Cybis w swoich notatkach. Zapraszamy na oprowadzanie, w trakcie którego zanurzymy się w barwy i słowa artysty. Prześledzimy jego twórczy życiorys, inspiracje i fazy twórczości, a także wraz ze Słuchaczkami i Słuchaczami przeczytamy obszerne fragmenty z „Notatek malarskich”. Jaki portret artysty wyłania się z jego słów? Co sądził o Picassie, co o van Goghu, co o malarstwie abstrakcyjnym?

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.