Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Jan Stanisławski "Osty”, 02.09.2023, godz. 16.00

1 września 2023 Wydarzenie
W pierwszą sobotę września skierujemy światło na obraz Jan Stanisławskiego „Osty”


Jan Stanisławski (1860-1907) był artystą wiernym pejzażowi, w którym wypracował własny, rozpoznawalny styl. Nazywany jest mistrzem małych, nastrojowych pejzaży. Te niewielkiego formatu obrazy są malarskimi impresjami powstałymi jako efekt bardzo indywidualnego przeżycia natury. Stanisławski był też niezwykle barwną postacią Krakowa czasów Młodej Polski – odegrał istotną rolę w kształtowaniu młodych adeptów sztuki, działając prężnie na Akademii Sztuk Pięknych.

Jego sztukę ukształtował pobyt w Paryżu – gdzie – z przerwami na powroty do kraju – spędził ponad dekadę. Miał tam okazję zetknąć się nie tylko z malarstwem francuskich impresjonistów, ale i z twórczością Józefa Chełmońskiego czy malarstwem japońskim. Wyróżniki pejzażowej sztuki Stanisławskiego to nie tylko umiejętność tworzenia kompozycji i operowania światłem, bogactwo kolorystyczne, ale także zwracanie uwagi widza na szczegóły. Motywem powracającym w wielu kompozycjach artysty są – z pozoru niewarte uwagi – pospolite rośliny: osty (nazywane przez malarza bodiakami), dziewanny, malwy czy przekwitające słoneczniki.

Był zagorzałym miłośnikiem malowania w plenerze. "Te drobne obrazki są wielkimi oknami na przyrodę" – tak o pejzażach tego wybitnego polskiego malarza pisał Zenon Przesmycki, młodopolski poeta, tłumacz i wydawca. Niech te słowa staną się mottem do rozważań o polskim malarstwie pejzażowym i twórczości Jana Stanisławskiego.

Jan Stanisławski, Osty, dykta, olej, l.80. XIX w., 21,3 x 30,5 cm, ze zbiorów MŚO

2.09.2023 (sobota), godz. 16:00
Prowadzenie:
Marta Podstawa-Boulkroune

Sala Galerii Malarstwa Polskiego
Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7
wejście od strony kościoła na Górce)

wstęp wolny

Zobacz inne aktualności

Warsztaty malarstwa akwarelowego: "Piękna jest sztuka malowania!". Pejzaż miejski (architektura); 26.10.2023

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w warsztatach, dzięki którym będzie można poznać technikę malowania farbami wodnymi. To doskonała okazja, aby rozwijać swoje umiejętności artystyczne, czerpać inspirację z dzieł Jana Cybisa i spędzić czas w towarzystwie innych pasjonatów sztuki. Zapraszamy zarówno młodzież, jak i dorosłych do udziału w naszym cyklu warsztatowym. Nie czekajcie kupcie bilet już teraz!

Zobacz

Sobotnie pogotowie twórcze -październik

Drodzy Przyjaciele twórczości! Mamy przyjemność zaprosić Was na październikowe zajęcia w ramach "Sobotniego pogotowia twórczego", które w tym miesiącu okażą się prawdziwie jesienne! Czekają na Was inspirujące rozmowy o malarstwie, opowieści o darach jesieni wykorzystywanych przez gospodynie domowe oraz zajęcia fotograficzne. To będzie czas pełen inspiracji, kreatywności i odkrywania. Zapraszamy zarówno tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tworzeniem, jak i tych, którzy są już doświadczonymi "małymi artystami" lub pasjonatami sztuki, historii i regionu.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.