Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wykład z cyklu „Światło na obraz": Jan Cybis „Na polu – Święta Katarzyna”

4 marca 2023 Wydarzenie
W pierwszą sobotę marca (4.03.2023) skierujemy światło na obraz Jana Cybisa „Na polu – Święta Katarzyna”.

obraz Jana Cybisa pt. Obraz, Jan Cybis, Na polu – Święta Katarzyna, ze zbiorów MŚO, MSO-S-1201


Prowadzenie:
Marta Podstawa-Boulkroune
Termin: 04.03.2023, godz. 16:00
Miejsce: wystawa „Jan Cybis – malarstwo
”Galeria Muzeum Śląska Opolskiego,
ul. Ozimska 10

Wstęp wolny

Pejzaże zajmują poczesne miejsce w twórczości Jan Cybisa, a natura zawsze była artyście bliska. W pierwszą sobotę marca za sprawą jednego z jego pejzaży przeniesiemy się na Kielecczyznę, do miejscowości leżącej u podnóża Gór Świętokrzyskich. Namalowany przez Cybisa w 1952 roku obraz „Na polu – Święta Katarzyna” będzie jednocześnie punktem wyjścia do opowieści o plenerach artystycznych oraz metodach pracy artysty w plenerze. Wyjścia w plener Cybis praktykował przez cały okres twórczości: czy to przy okazji wyjazdów wakacyjnych, czy to pobytów u przyjaciół, czy też na zorganizowanych wyjazdach ze studentami. Wykład połączymy z krótkim oprowadzaniem po wystawie czasowej „Jan Cybis. Pejzaże” prezentującej prace powstałe z inspiracji naturą w plenerze. Jan Cybis (1897-1972) – Ślązak urodzony we Wróblinie koło Głogówka, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, czołowy reprezentant nurtu kolorystycznego, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie


Bądź na bieżąco z nasza oferta, dopisz się do newslettera:


Obserwuj nas na Facebooku:

Jesteśmy też na Instagramie: 

Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Świąteczne podróże po Europie i twórcze spotkanie przy świątecznym stole”

Zapraszamy na grudniowe spotkanie z cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”, gdzie skupimy się na tradycjach bożonarodzeniowych w Europie. Podczas tego wydarzenia poznacie różne zwyczaje świąteczne, a także będziecie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach twórczych, podczas których wspólnie wykonamy dekoracje świąteczne.

Zobacz

Warsztaty malarstwa akwarelowego:Piękna jest sztuka malowania! Detal

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w ostatnich warsztatach, podczas których poznajemy technikę malowania farbami wodnymi. Warsztaty polecamy wszystkim, którzy chcieliby podjąć własne próby artystyczne w tej dziedzinie malarstwa. Podczas zajęć będziemy się odnosić do twórczości Jana Cybisa (1897–1972), jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, urodzonego we wsi Wróblin na Opolszczyźnie. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac tego artysty, zbiór ten liczy obecnie 90 obrazów olejnych i ok. 850 prac na papierze.

Zobacz

Oprowadzanie tematyczne: „Między św. Mikołajem, a św. Łucją”

Z przyjemnością informujemy, że w ramach cyklu niedzielnych oprowadzań tematycznych w Muzeum, kolejne wydarzenie już 10.12.2013 r.! Zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie z historią dwóch postaci: Świętego Mikołaja i Świętej Łucji. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemniczych zakamarków historii, które kształtują nasze spojrzenie na okres oczekiwania, nadziei i celebracji zbliżających się świąt. Czeka na Was niezapomniana opowieść i chwila refleksji.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.