Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Jacek Żuławski „Pejzaż z Chmielna”, 02.07.2022, godz. 16.00

1 lipca 2022 Wydarzenie
W pierwszą sobotę lipca skierujemy światło na obraz Jacka Żuławskiego „Pejzaż z Chmielna”.

 Obraz Jacka Żuławskiego „Pejzaż z Chmielna”
Prowadzenie:
Marta Podstawa-Boulkroune

Miejsce:
Sala „Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku”
gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego
Mały Rynek 7
wejście od strony kościoła „na Górce”

Wstęp wolny

Wakacje to nie tylko czas odpoczynku, to także dobry moment na odwiedzanie różnych miejsc –
w pierwszą sobotę lipca wybierzemy się więc w podróż. Za sprawą Jacka Żuławskiego i jego „Pejzażu
z Chmielna” przeniesiemy się w lata powojenne na Pomorze, do Gdańska, odbędziemy również krótką „wycieczkę” po Kaszubach.
Jacek Żuławski (1907-1976) był artystą związanym z Wybrzeżem, malarzem, grafikiem i rysownikiem, a także cenionym pedagogiem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Jego twórczość malarska zaliczana jest do nurtu kolorystycznego. Najczęściej malował pejzaże, kameralne martwe natury i portrety.


Zachęcamy do obserwowania nas na  Facebook Muzeum Śląska Opolskiego



Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

"Jan Cybis. Artysta i człowiek" - lekcja muzealna, oferta dla grup szkolnych

Czy wiecie jacy artyści tworzyli, pochodzą z naszego województwa? Czy Muzeum przechowuje ich dzieła? Jak im się żyło? Czy żyli tylko dla sztuki? Czy mieli jakieś inne pasje? Zapraszamy na lekcję poświęconą Janowi Cybisowi (1897-1972), jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku, który urodził się we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Wypełni ją opowieść o życiu i twórczości tego wielkiego malarza, którą połączymy z prezentacją multimedialną oraz zwiedzaniem stałej wystawy jego prac. Poznamy rodzinę artysty, ciekawostki z jego życia, a także zapoznamy się z różnorodną tematyką jego obrazów (portret, pejzaż, akt, martwa natura).

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.