Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wykład: dr Zygmunt Dajdok „Inwazje roślin - skutki i przeciwdziałanie”. Wydarzenie towarzyszące wystawie przyrodniczej "Obcy wśród nas"

3 lutego 2024 Wydarzenie
Zapraszamy serdecznie na wykład towarzyszący wystawie czasowej „OBCY WŚRÓD NAS. Obce i inwazyjne gatunki roślin we florze Polski” , który odbędzie się 3 lutego 2024 roku o godzinie 17:00 w sali odczytowej gmachu głównego Muzeum Śląska Opolskiego. Wyjątkowym gościem tego wieczoru będzie dr Zygmunt Dajdok, ekspert w dziedzinie botaniki, który przedstawi temat "Inwazje roślin - skutki i przeciwdziałanie".

Termin: 3.02.2024 (sobota)
Godzina: 17:00 -18:00
Tytuł wykładu: Inwazje roślin - skutki i przeciwdziałanie
Wykład pt. „Inwazje roślin – skutki i przeciwdziałanie” to pierwszy z cyklu otwartych
wykładów towarzyszących wystawie „OBCY WŚRÓD NAS”, która na godzinę przed spotkaniem udostępniona będzie dla Państwa bezpłatnie.
Miejsce: Główny gmach Muzeum Śląska Opolskiego, ul.Mały Rynek 7 (wejście od kościoła "na Górce")
Informacja dla osób niepełnosprawnych ruchowo: wejście do Głównego gmachu Muzeum od ul. Muzealnej [Kliknij i zobacz wejście]

WSTĘP WOLNY

Problemy związane z obecnością obcych i inwazyjnych gatunków roślin w środowisku przyrodniczym są w ostatnim czasie często poruszane i budzą wiele emocji. Zwłaszcza w kontekście roślin użytkowych czy ozdobnych wykorzystywanych powszechnie w naszych przydomowych ogródkach. Różnice zdań wynikają często z niewiedzy, niezrozumienia definicji czy braku świadomości o skali szkodliwości gatunków inwazyjnych.

Zapraszamy więc wszystkich zainteresowanych na spotkanie z botanikiem – drem Zygmuntem Dajdokiem – specjalistą w temacie obcych i inwazyjnych roślin, który nie tylko przybliży nam zagrożenia wynikające z obecności w środowisku gatunków inwazyjnych i ich wpływu na lokalną bioróżnorodność, ale także chętnie odpowie na Państwa pytania w zakresie możliwości ograniczania tego wpływu przez nas samych.


na zdjeciu dr Zygmunt Dajdok w ternieDr Zygmunt Dajdok jest pracownikiem Zakładu Botaniki, na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W prowadzonych przez siebie badaniach skupia się m.in. na zagadnieniach związanych z ochroną bioróżnorodności, biologią i ekologią roślin inwazyjnych, a także działaniami w zakresie czynnej ochrony roślin i ograniczania skutków antropopresji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Botanicznego oraz autorem i współautorem wielu artykułów naukowych, opracowań i monografii, jak np. „Rośliny obcego pochodzenia w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem gatunków inwazyjnych”, „Inwazyjne gatunki roślin ekosystemów mokradłowych Polski”, czy „Szata roślinna liniowych środowisk marginalnych w krajobrazie rolniczym w zależności od ich struktury, funkcji i cech otocznia”. Od zawsze związany z Opolszczyzną – pochodzi z rejonu Wołczyna, gdzie ma swój ulubiony ogród i gdzie ucieka z Wrocławia, jak tylko nadarza się okazja.

Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.