Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

"Wszystkie drogi prowadzą do... Muzeum" - cykliczne oprowadzania tematyczne dla Seniorów; 06.04.2023

3 kwietnia 2023 Wydarzenie
Drodzy Seniorzy zapraszamy na wędrówki w ramach cyklu „Wszystkie drogi prowadzą do… Muzeum”. W każdy pierwszy czwartek miesiąca wyruszamy z przewodnikiem, szlakiem intrygujących historii i zagadnień. Już 6.04.2023 wraz z panią przewodnik odbędziemy spacer po najstarszej i najpiękniejszej ulicy, Św. Wojciecha.

Założeniem projektu jest aktywizacja osób w wieku 60 + dzięki spotkaniom w Muzeum Śląska Opolskiego i pokazaniu, opowiedzeniu o miejscach i wydarzeniach z historii regionu.

Najważniejszy jest dla nas komfort naszych zwiedzających – niespieszne tempo zwiedzania i przyjazne Seniorom godziny spacerów.

Tematyka spotkań jest zróżnicowana. Inspiracją może być nowa wystawa, lokalne zwyczaje, tradycje lub muzealny eksponat. Planujemy również zmieniać lokalizację, ponieważ chcielibyśmy, aby Uczestnicy poznali wszystkie nasze obiekty.

Pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Wszystkie drogi prowadzą do… Muzeum” odbędzie się 6.04.2023 roku, godz. 10:00.
Miejsce rozpoczęcia/zbiórki: przy pomniku księcia Kazimierza I Opolskiego (południowa pierzeja opolskiego rynku).
Ul. Św. Wojciecha na strej fotografii ze zbiorów MŚO

Temat oprowadzania:
„Spacer historyczny po ul. Św. Wojciech”.
Ulice Starego Miasta zostały rozplanowane już na początku XIII wielu i pomimo upływu wielu lat do dziś zachowały swój układ przestrzenny. Ulica Św. Wojciecha jest jedną z najstarszych i zarazem najładniejszych uliczek, która nadal przypomina klimat przedwojennego Opola. To stąd można podziwiać jedną z najładniejszych panoram starego miasta, a na szczególną uwagę zasługuje siedziba Muzeum Śląska Opolskiego.

Spacer zakończymy w głównych gmachu Muzeum, czy wiecie, że dawniej mieściła się w nim apteka? W 1675 roku jezuici otworzyli w opolskim kolegium aptekę, którą prowadzili aż do kasaty zakonu w 1776 roku. Później funkcjonowała ona jeszcze do 1800 roku. W 1801 roku została połączona z apteką miejską...

Przewodnik: Stanisława Lamprycht, wieloletni pracownik Muzeum Śląska Opolskiego, historyk

Udział i zapisy:
Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Obowiązują jednak zapisy – liczba uczestników jest ograniczona maksymalnie 30 osób.

Prosimy o zgłaszanie chęci udziału Koordynatorowi projektu: Agnieszka Błażuk-Dworakowska, tel. 77 443 17 57; 663 141 839 lub e-mail: promocja@muzeum.opole.pl

Harmonogram wydarzeń:

6.04.2023 roku, godz. 10:00.

widok na dawną ul. Św.Wojciecha„Spacer historyczny po ul. Św. Wojciech”


4.05.2023 roku, godz. 10:00; 14:00

"Porcelanowe cuda".
1.06.2023 roku, godz. 10:00
Bądź na bieżąco z nasza oferta, dopisz się do newslettera:


Obserwuj nas na Facebooku:

Jesteśmy też na Instagramie: 

Zobacz inne aktualności

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - cykliczne oprowadzania tematyczne i warsztaty dla Seniorów - 6.06.2024

Zapraszamy na ostatnie przed przerwą wakacyjną wydarzenie z cyklu „Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - oprowadzania, warsztaty dla Seniorów". Spotkanie odbędzie się 6 czerwca i będzie składało się z dwóch części: Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Mazura”. Warsztat twórczy „Sztuka przestrzeni: drewno, kwiaty, inspiracja”. Liczba miejsc na część warsztatową ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne do 2.06.2024. Udział bezpłatny.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.