Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Współpraca - prace Krzysztof Buckiego na wystawie w Pińczowie

1 lutego 2023 Wydarzenie
Maluję dla ludzi czujących, ale czy ich cieszę – nie wiem…” - te słowa wypowiedział niegdyś artysta, od którego śmierci 5 lutego mija dokładnie 40 lat. Mowa o Krzysztofie Buckim (1936-1983), jednym z najwybitniejszych malarzy czynnych w Opolu w drugiej połowie minionego stulecia.

Krzysztof Bucki urodził się i dzieciństwo spędził w Pińczowie, w 1945 r. wraz z rodziną przeniósł się do Świnoujścia – ukończył tam liceum ogólnokształcące. Po studiach na krótko osiadł w Świnoujściu, a od 1961 r. do śmierci mieszkał i tworzył w Opolu. Był nauczycielem w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu, pracował także na stanowisku docenta w Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Aktywnie działał w Okręgu Opolskim ZPAP.

Twórczość Krzysztofa Buckiego jest różnorodna, można w niej wyróżnić kilka charakterystycznych okresów. Początek drogi artystycznej to doświadczanie oraz analiza świata i natury, co zaowocowało m.in. matematycznymi eksperymentami – pracami z obszaru abstrakcji geometrycznej. Od połowy lat 60. tworzył ekspresyjne kompozycje figuratywne. Bohaterów swoich obrazów przedstawiał ze wszystkimi ułomnościami i dysproporcjami, z brzydotą, drapieżnie – na pograniczu groteski. W podobnej konwencji utrzymane są liczne portrety, głównie członków rodziny artysty, przyjaciół i znajomych. Te malarskie wizerunki zwykł Bucki otaczać charakterystycznymi dla danej postaci atrybutami, fragmentami pejzażu czy scenkami rodzajowymi, dopowiadając tym samym historię przedstawianego i tworząc jego analityczne studium.

Obok tych obrazów w twórczości malarza wiele miejsca zajmuje natura i przyroda. Jest autorem licznych – olejnych i akwarelowych – pejzaży, są to głównie liryczne, sentymantalne widoki rodzinnego miasta, stąd też dla wielu opolan artysta pozostaje „malarzem Pińczowa”. Pod koniec życia podejmował też tematykę religijną.

Twórczość Buckiego charakteryzuje wyśmienity warsztat, doskonałe wyczucie światła i operowanie barwą, a także nieustanne poszukiwanie własnego wyrazu, przy jednoczesnym nawiązywaniu do malarskich tradycji. W 1974 roku otrzymał Nagrodę im. J. Cybisa, prestiżowe wyróżnienie przyznawane artystom malarzom za całokształt twórczości przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków. Jak napisał Tadeusz Nyczek w katalogu wystawy pośmiertnej Buckiego, artysta ten "wiedział, że nie jest takim sobie przeciętnym malarzem, i wiedzieli to jego przyjaciele. Odszedł za wcześnie. Ale nie odszedł niespełniony. Zostawił kilkaset obrazów, do których będziemy wracać.” Wspomniany katalog wymienia tych prac prawie 800, a Bucki namalował w ciągu niespełna trzydziestu lat.

Miło nam poinformować, że już niebawem szeroki wybór prac Krzysztofa Buckiego znajdujących się w naszych zbiorach pokazany zostanie na wystawie monograficznej, organizowanej z okazji okrągłej rocznicy śmierci artysty w jego rodzinnym mieście. Muzeum Regionalne w Pińczowie pokaże około 200 eksponatów pochodzących z opolskiej kolekcji: prezentację obrazów olejnych i prac na papierze uzupełnią przedmioty osobiste, pamiątki, przybory malarskie oraz fotografie.

Zobacz inne aktualności

Warsztaty malarstwa akwarelowego: "Piękna jest sztuka malowania!". Pejzaż miejski (architektura); 26.10.2023

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w warsztatach, dzięki którym będzie można poznać technikę malowania farbami wodnymi. To doskonała okazja, aby rozwijać swoje umiejętności artystyczne, czerpać inspirację z dzieł Jana Cybisa i spędzić czas w towarzystwie innych pasjonatów sztuki. Zapraszamy zarówno młodzież, jak i dorosłych do udziału w naszym cyklu warsztatowym. Nie czekajcie kupcie bilet już teraz!

Zobacz

Sobotnie pogotowie twórcze -październik

Drodzy Przyjaciele twórczości! Mamy przyjemność zaprosić Was na październikowe zajęcia w ramach "Sobotniego pogotowia twórczego", które w tym miesiącu okażą się prawdziwie jesienne! Czekają na Was inspirujące rozmowy o malarstwie, opowieści o darach jesieni wykorzystywanych przez gospodynie domowe oraz zajęcia fotograficzne. To będzie czas pełen inspiracji, kreatywności i odkrywania. Zapraszamy zarówno tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tworzeniem, jak i tych, którzy są już doświadczonymi "małymi artystami" lub pasjonatami sztuki, historii i regionu.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.