"Wiosna w betonie" - warsztaty plastyczno-florystyczne z cyklu Muzeum na zielono
3 marca 2023
Edukacja
Spotkanie rozpoczniemy na wystawie czasowej „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”, gdzie poznamy historię białego opolskiego złota – tworzywa mającego związek nie tylko z budownictwem, ale także wykorzystywanego przez artystów. Po wytwarzany głównie z cementu, wody i kruszywa beton sięgali zarówno twórcy czynni w minionym stuleciu na Śląsku, jak Thomas Myrtek, autor m.in. rzeźb zwanych opolskimi Myrtkami, jak i najwybitniejsi rzeźbiarze polscy XX wieku: Alina Szapocznikow, Władysław Hasior.
Moda na uporządkowanie, prostotę i minimalizm spowodowała w ostatnich latach wzrost popularności betonu, który znalazł zastosowanie także we wnętrzach i florystyce. Sięgając w części warsztatowej po dostępne rośliny wiosenne, wykonamy kompozycję na betonowej bazie.
O cyklu: “Muzeum na zielono” to zajęcia teoretyczno-warsztatowe dla miłośników sztuki i roślin. Rozmawiamy o motywach w sztuce zaczerpniętych z natury i tworzymy, bazując na naturalnych materiałach – roślinnych, ekologicznych, pochodzących z recyklingu. W duchu idei upcyklingu staramy się nadawać przedmiotom drugie życie. To jednocześnie spotkania, podczas których inspiracji poszukujemy w świecie sztuki, pośród eksponatów znajdujących się w zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego. Stosujemy rozmaite techniki plastyczne, artystyczne, rękodzielnicze. Używamy narzędzi wymagających precyzji, np. sekatorów, noży, dlatego szczególnie zapraszamy młodzież (12 +) i osoby dorosłe.
Termin: niedziela, 12.03.2023, godz. 15.00 
Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7
Czas trwania zajęć: od 60 do 90 min., liczba miejsc ograniczona (10 osób)
Bilety warsztatowe: 20 zł* od osoby,
* Opolska Karta Rodziny i Seniora oraz Karta Dużej Rodziny uprawnia do skorzystania z 50% zniżki.
* bilet na warsztaty w muzeum uprawnia do zwiedzania wystawy czasowej oraz wystaw stałych eksponowanych w obiekcie, w którym odbywały się warsztaty. Bilet do wykorzystania wyłącznie w dniu realizacji zajęć edukacyjnych.
Rezerwacje: kasa muzealna tel.77 44 31 754, (wtorek – sobota 9:30 - 16:50, niedziela 12:00-16:50)