Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wiemy jak będzie wyglądać nowy gmach Muzeum

2 maja 2022 Wydarzenie
Dziś w sali odczytowej Muzeum Ślaska Opolskiego poznaliśmy laureata konkursu architektonicznego na rozbudowę siedziby Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. Na konkurs wpłynęło 19 prac, a łączna pula nagród wynosiła 125 tys. zł. zapewniona przez Zarząd Województwa Opolskiego

- Podczas ponad dwóch dni pracy sądu konkursowego i burzliwej dyskusji, bo poziom prac był niezwykle wysoki, postanowiliśmy przyznać 4 wyróżnienia i dwie nagrody. Prace nagrodzone musiały rozważać różne aspekty, zarówno program funkcjonalny zamawiającego, możliwości ekonomiczne ale także wpisanie nowego budynku w istniejący krajobraz i powiązanie go z istniejącym historycznym obiektem. – mówi Piotr Lewicki, przewodniczący sądu konkursowego, SARP Kraków.

Pierwszą nagrodę, czyli 50 000 zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki w celu wykonania usługi na podstawie pracy konkursowej. Otrzymała pracownia P2PA z Wrocławia. Skład zespołu autorskiego: Aleksander Blicharski, Paweł Floryn, Maciej Marszał, Jakub Podgórski, Maciej Popławski

1 Nagroda - Pracownia Architektoniczna P2PA

- Sąd nagrodził pracę biorąc pod uwagę całość przed­sta­wionych rozwiązań. Wkopanie nowej kubatury w ziemię i znaczne jej ukrycie poniżej poziomu te­re­nu po­zwo­li­ło na odsłonięcie istniejącego Domu Polskiego i wykorzystanie w pełni walorów jego ar­chi­tektury. Program funkcjo­nalny Zamawiającego został rozplanowany w tym istniejącym budynku i dodanych pros­to­pad­łoś­cia­nach, utopionych w krajobrazie zarówno poprzez fizyczne zagłębienie w gruncie, jak i po­przez użycie ka­mien­nego wykończenia ścian zewnętrznych i zielonych stropodachów łączących się z ota­czającym terenem po­roś­nię­tych roślinnością. - argumentował werdykt Piotr Lewicki.

- Dwie rzeczy, które można łatwo odczytać z naszej pracy były fundamentem – krajobraz i historia o Domu Polskim. Jak zauważył sąd konkursowy, to krajobraz i przestrzeń otaczająca przyszłą inwestycję jest tak niezwykle istotny. Drugi ważny aspekt to istniejący, historyczny budynek. Nie chcieliśmy aby nowy gmach dominował nad otoczeniem. Z tego powodu w większości jest on schowany pod ziemią. Cieszymy się niezwykle, bo jest to wspaniała nagroda za ponad dwa miesiące pracy naszego 5 osobowego zespołu. - mówi Maciej Popławski z Pracowni Architektonicznej P2PA.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasze intencje zostały prawidłowo odczytane przez sąd konkursowy. Wiele tygodni w naszym zespole pracowaliśmy nad koncepcją projektową i cieszymy się że została ona doceniona i zrozumiana. Teraz przed nami długa droga, czas na uwzględnienie uwag od Muzeum i miejmy nadzieje dalsze prace projektowe – mówi Jakub Podgórski, z pracowni P2PA.

Przed Muzeum teraz czas wzmożonej pracy nad pozyskaniem środków na inwestycję. Na początku 2023 r. rozpocznie się poszukiwanie kilkudziesięciu milionów złotych na realizację projektu. W holu sejmiku na Ostrówku będzie można zobaczyć wszystkie prace biorące udział w konkursie.

- Dziś poznaliśmy wyniki konkursu, to początek długiej drogi. Muzeum obecnie stara się na środki unijne na termomodernizację istniejącego budynku, następnym etapem nad którym musimy pracować to możliwość pozyskania funduszy na tą piękną inwestycję – mówił podczas ogłoszenia wyników Marszałek Zbigniew Kubalańca.

Pozostałe nagrodzone prace w konkursie to:

 • Drugą nagrodę w wysokości 35.000zł przyznano M.O.C. Architekci sp. z o. o. sp. k.
  Skład zespołu autorskiego: Ewa Janik, Błażej Janik, Julia Nikodem

Przyznano również cztery wyróżnienia równorzędne w wysokości 10.000zł brutto dla:

 • Aleksander Wadas Studio Zygmunt Borawski
  Skład zespołu autorskiego: Zygmunt Borawski, Iwo Borkowicz, Aleksander Wadas
 • 01 ARCHITEKCI ROKSANA PRZEPIÓRKOWSKA – PUCHAŁA
  Skład zespołu autorskiego: Roksana Przepiórkowska – Puchała, Jakub Puchała, Sandra Przepiórkowska, Jakub Świdziński
 • JAZ+Architekci Żmijewski Jaworski S.C. Jaworski
  Skład zespołu autorskiego: Andrzej Jaworski, Julian Żmijewski, Anna Kotowska, Marianna Waśniewska, Zuzanna Trzcińska, Karolina Reguła, Maja Skibińska, Aleksandra Wiktorko
 • Bujnowski Architekci Sp. z o.o.
  Skład zespołu autorskiego: Piotr Bujnowski, Katarzyna Magdzik, Zuzanna Pomaska, współpraca: Dominika Dydyszko, Piotr Gajdak, Weronika Wrzosek

Zobacz inne aktualności

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - warsztaty twórcze dla Seniorów

Szanowni Seniorzy, z ogromną przyjemnością zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie w ramach cyklu "Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum", które odbędzie się 23 maja (a nie w pierwszy czwartek miesiąca). Tym razem przygotowaliśmy dla Was warsztaty twórcze pt. "Włóczkowa harmonia", które zapewnią nam inspirującą atmosferę, sprzyjającą kreatywnemu eksperymentowaniu.

Zobacz

Finisaż wystawy czasowej "Obcy wśród nas"

Zapraszamy na niezwykłe zakończenie wystawy "OBCY WŚRÓD NAS"! 23 maja o godzinie 17:00 przyjdź do naszego muzeum, aby uczestniczyć w finisażu tej wyjątkowej ekspozycji. Przez ostatnie miesiące mieliśmy przyjemność prezentować różnorodność obcych i inwazyjnych gatunków roślin i zwierząt, które znalazły swoje miejsce w polskim ekosystemie. Teraz nadszedł czas, aby zakończyć tę fascynującą podróż przez przyrodę naszego kraju.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.