Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Ważki Opolszczyzny - od inwentaryzacji terenowej do kolekcji muzealnej

13 stycznia 2017

13 stycznia 2017 – do odwołania

Muzeum Czynu Powstańczego
w Górze św. Anny, ul. Leśnicka 28 

Wystawa ma na celu ukazanie aktualnego stanu wiedzy na temat ważek województwa opolskiego i zwrócenie uwagi na potrzebę inwentaryzacji odonatofauny tego obszaru. Powstała o dane naukowe i materiał dowodowy – entomologiczny u fotograficzny, zebrane przez biologów z Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego w ciągu kilkuletnich badań terenowych, zintensyfikowanych dzięki udziałowi w projekcie „Inwentaryzacje przyrodnicze – kluczem do edukacji ekologicznej i ochrony bioróżnorodności w województwie opolskim”. Prócz zaprezentowania istotnych zmian w poznaniu odonatofauny Opolszczyzny, jakie nastąpiły w osttanich latach, przedstawiono tez najróżniejsze metody inwentaryzacji ważek i ich pozyskania do celów naukowych. Atutem wystawy jest pokazanie znanych tylko specjalistom sposobów konserwacji i preparowania owadów, a także ich przechowywania w kolekcjach muzealnych. Ekspozycje wzbogacają kioski multimedialne, dioramy oraz modele larw i dojrzałych ważek w powiększeniu. 

Koncepcja, scenariusz i aranżacja: Michał Wolny, Piotr Zabłocki 

Ze zbiorów: Muzeum Śląska Opolskiego 

Fotografie: Michał Wolny, Piotr Zabłocki, Jarosław Wenta, Piotr Mikołajczuk, Andrzej Kucharski, Bogusława Jankowska, Jacek Chromik 

Modele ważek i dioramy: Milena Białas, Przemysław Iwaniuk 

wstęp na wystawę jest bezpłatny 

patronat medialny:

Patronaty medialne: TVP3 Opole, Radio Opole, Nowa Trybuna Opolska, Radio Park, Gazeta Wyborcza, Gość Niedzielny, Strzelec OpolskiWystawa zrealizowana w ramach projektu Inwentaryzacje przyrodnicze kluczem do edukacji ekologicznej i ochrony bioróżnorodności w województwie opolskim współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Oś Priorytetowa RPO WO na lata 2014-2020: V. Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Działanie: 5.1. Ochrona różnorodności biologicznej)

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.