Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Warsztaty fotografii analogowej – Grzegorz Hussak: „Warsztat z fotografii klasycznej”

9 listopada 2024 Wydarzenie
Interesuje Cię klasyczna fotografia analogowa? Chcesz nauczyć się, jak tworzyć obrazy za pomocą tradycyjnych technik, w tym wywoływania zdjęć w ciemni? Warsztaty prowadzone przez Grzegorza Hussaka to doskonała okazja, by zgłębić tajniki fotografii analogowej, od zdjęć plenerowych po pracę w ciemni. Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

LOGO WYDARZENIA KPO
Termin:
9 - 10.11.2024 r.
Czas: 11:00 – 17:00
Tytuł: Warsztat z fotografii klasycznej
Wiek: 17+
Prowadzący: Grzegorz Hussak, artysta fotograf
Miejsce: Główny gmach Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Mały Rynek 7
Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona do 15. Zgłoszenia na podstawie karty zgłoszeniowej, KLIKNIJ I WYPEŁNIJ KARTĘ.


Fotografia analogowa to tradycyjna technika, w której obraz rejestrowany jest na filmie fotograficznym, a następnie wywoływany i naświetlany na światłoczułym papierze w ciemni. Dzięki tej metodzie zdjęcia zyskują unikalny charakter, oferując specyficzną głębię, ziarnistość oraz fakturę, którą trudno osiągnąć przy pomocy technik cyfrowych.

Warsztaty są skierowane do pasjonatów fotografii oraz artystów, którzy chcą nauczyć się pracy z klasycznymi technikami fotograficznymi. Pierwszego dnia uczestnicy wyruszą na plener fotograficzny, aby wykonać zdjęcia analogowe, a następnie przystąpią do pracy w ciemni fotograficznej, gdzie będą naświetlać film.

Drugiego dnia uczestnicy wywołają negatywy, przygotują odbitki i oprawią wybrane fotografie, które wezmą udział w wystawie powarsztatowej LOGOorganizowanej w muzeum. Po zakończeniu Projektu prace te zostaną przekazane ich właścicielom.

Ze względu na wykorzystanie środków chemicznych podczas pracy w ciemni, osoby nieletnie muszą uzyskać zgodę od rodziców lub opiekunów prawnych (oświadczenie w karcie zgłoszeniowej). Prowadzący warsztaty, Grzegorz Hussak, zapewni zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa i przedstawi zasady pracy w pracowni ciemniowej.

Program warsztatów:

Dzień 1 – Plener fotograficzny oraz praca w ciemni
Godz. 11:00 – 12:00 Wprowadzenie do fotografii analogowej – teoria i zasady pracy z klasycznym aparatem fotograficznym, omówienie sprzętu oraz technik.

Godz. 12:00 – 15:00: Plener fotograficzny – wyjście w teren w celu wykonania zdjęć analogowych.

Godz. 15:00 – 17:00: Praca w ciemni – naświetlanie filmów fotograficznych na światłoczułym papierze.

Dzień 2 – Wywoływanie i przygotowanie odbitek

Godz. 11:00 – 13:00: Praca w ciemni – praca z powiększalnikiem fotograficznym i tworzenie pierwszych odbitek.

Godz. 13:00 – 15:00: Dalsza praca nad odbitkami, selekcja i przygotowanie do oprawy.

Godz. 15:00 – 17:00: Oprawa wybranych fotografii, które wezmą udział w wystawie powarsztatowej. Wybrane prace, za zgodą uczestników, będą prezentowane w muzeum, a po zakończeniu projektu zostaną przekazane ich twórcom.


Biogram prowadzącego

na zdjęciu Grzegorz HussakGrzegorz Hussak, urodzony w Opolu w 1988 roku, absolwent Instytutu Sztuki 2012 (Uniwersytet Opolski), od 2013 członek Związku Polskich Artystów Plastyków; w 2022 członek zarządu ZPAP. Zawodowo zajmuje się edukacją, prowadzi zajęcia z zakresu fotografii w szkołach, uczestnik licznych warsztatów fotograficznych oraz kursów dla młodzieży i dorosłych. Współpracuje z instytucjami kultury i sztuki w Opolu. Od 2021 roku pracuje w Wydziale Sztuki w Opolu. Od 2017 roku współredaktor w Opolskim Magazynie
Fotograficznym Mocny Kadr. Działa przede wszystkim w technikach czarno-białej klasycznej fotografii średnio i wielkoformatowej. Prowadzi laboratorium badawcze, poruszając się wokół zagadnień związanych z harmonią obrazu abstrakcyjnego, estetyką błędu, eksperymentem

z przeterminowanymi materiałami światłoczułymi, przeeksponowaniem jak i niedoeksponowaniem fotografii i fotografią projektową -portretową.

Udział w wystawach zbiorowych:

2015 Udział w wystawie fotografii towarzyszącej Opolskiemu Festiwalowi Fotografiiw Opolu.

Od 2015 do 2020 roku udział w Interdyscyplinarnej wystawie sztuki Opolskich artystów „Salon Jesienny” w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

2017 udział w zbiorowej wystawie fotografii „Rytm miasta”w Galerii Dworca kolejowego w Opolu.

2022 Salon Wiosenny w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

2023 Salon Wiosenny w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

2023 Prezentacja fotografii solarograficznej w technice eksperymentalnej na midisażu W ramach Brzeskiego festiwalu fotografii otworkowej.

2023 udział w międzynarodowej konferencji naukowej w Czechach Odrejov Obserwatory: ` prezentacja autorskiej techniki „solarigrafioa na szklanych negatywach”.

Udział w wystawach indywidualnych:

2013 Wystawa fotografii „Reflexio” w galerii w Miejskiej Bibliotece Publicznej

2017 Wystawa fotografii w Galerii ZPAP

2023 Pride, wystawa fotografii, instalacja fotografii wielkoformatowej ze światłem.

Stała ekspozycja prac we własnej galerii przy ul. Kośnego 45 w Opolu.

2024 Stypendium Marszałka woj. Opolskiego „Marszałkowskie talenty”.

-------------

O projekcie: "Świat w Obiektywie. Tradycja i Innowacja"

Projekt "Świat w Obiektywie. Tradycja i Innowacja" to innowacyjna inicjatywa Muzeum Śląska Opolskiego, która łączy edukację kulturalną z nowoczesnymi technologiami. Dzięki warsztatom, strefom kreatywnym oraz konkursowi fotograficznemu, projekt zachęca do odkrywania piękna fotografii oraz kreatywnego dokumentowania rzeczywistości. Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej NextGenerationEU i Samorządu Województwa Opolskiego, projekt otwiera nowe możliwości dla osób w każdym wieku.

Oprac. Agnieszka Błażuk-Dworakowska

logo

logo

Zobacz inne aktualności

Warsztaty fotograficzne – Paweł Sokołowski: „Technika szlachetna XIX wieku: Mokry Kolodion”

Chciałbyś przenieść się do XIX wieku i poznać tajniki jednej z najstarszych technik fotograficznych? Mokry kolodion to proces, który pozwala tworzyć niezwykle piękne, klimatyczne zdjęcia, pełne detali i unikalnych efektów. Warsztaty prowadzone przez Pawła Sokołowskiego to doskonała okazja, aby poznać tę technikę od podstaw, niezależnie od wcześniejszego doświadczenia w fotografii.

Zobacz

Szkolenie dla pracowników Instytucji Kultury: : „Kultura w ruchu. Tworzenie rolki do mediów społecznościowych” – Alicja Szulc-Rodziewicz

Jeśli Twoja Instytucja Kultury pragnie efektywnie promować swoją działalność w mediach społecznościowych, te warsztaty są dla Ciebie. Szkolenie poprowadzi Alicja Szulc-Rodziewicz, ekspertka w zakresie edukacji medialnej i cyfrowej, która pokaże, jak tworzyć profesjonalne rolki i krótkie filmy wideo. Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Zobacz

Warsztaty twórcze dla dzieci: Eko-biżuteria – kreatywne tworzenie z papierowej wikliny

Zapraszamy już 23.11.2023 o godz. 12:00 dzieci wraz z opiekunami, na sobotnie warsztaty w muzealnej Strefie Kreatywnej i Selfie, podczas których damy drugie życie papierowi, tworząc unikatową biżuterię z papierowej wikliny. Czy wiecie, że biżuteria od wieków pełniła różne role – była symbolem statusu, ochrony i piękna? Dawniej nosili ją zarówno mężczyźni, jak i kobiety, a tworzona była z naturalnych materiałów. Przyjdź i stwórz własne arcydzieło!

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.