26 października
2024
Wydarzenie
Chcesz poznać jedną z najstarszych technik fotograficznych i własnoręcznie stworzyć unikalne odbitki w odcieniach niebieskiego? Dołącz do warsztatów z cyjanotypii, które poprowadzi Grzegorz Hussak, doświadczony artysta i edukator. Odkryj proces, który łączy tradycję z kreatywną zabawą w wyjątkowej atmosferze Muzeum Śląska Opolskiego.
Termin: 26.10.2024
Czas: 11:00 – 17:00
Tytuł: Warsztaty z cyjanotypii: Technika szlachetna XIX wieku: Cyjanotypia
Wiek: 16+
Prowadzący: Grzegorz Hussak, Artysta Fotograf
Miejsce: Główny gmach Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Mały Rynek 7
Koszt: bezpłatne.
Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU i Samorząd Województwa Opolskiego
Liczba miejsc ograniczona do 15 os.
Udział w warsztatach, na podstawie "karty zgłoszeniowej". Lista zamknięta.
Warsztaty z cyjanotypii to wyjątkowa okazja, aby zgłębić tajniki techniki, która swoje początki miała w XIX wieku. Podczas zajęć, prowadzonych przez Grzegorza Hussaka, uczestnicy nauczą się, jak od podstaw wykonać zdjęcia w technice cyjanotypii, począwszy od przygotowania roztworu, poprzez naświetlanie zdjęć, aż do wywoływania gotowych odbitek. Uczestnicy przynoszą własne zdjęcia w technice cyfrowej, które następnie zostaną wydrukowane na folii i naświetlone, tworząc piękne, niebieskie obrazy.
Warsztaty będą podzielone na dwie części:
• Teoretyczną, w której uczestnicy poznają historię cyjanotypii oraz podstawowe zasady tej techniki.
• Praktyczną, w której uczestnicy samodzielnie przygotują materiały, uczulą papier i naświetlą zdjęcia przy użyciu światła UV. Efektem pracy będą dwie gotowe odbitki – jedną z nich każdy uczestnik oprawi i pozostawi do prezentacji na wystawie powarsztatowej, druga zostanie zabrana do domu.
Podczas warsztatów uczestnicy:
1. Poznają historię cyjanotypii oraz zasady działania tej techniki fotograficznej.
2. Samodzielnie przygotują materiały: odczynniki i roztwór do uczulania papieru.
3. Nauczą się, jak prawidłowo naświetlać zdjęcia, wykorzystując światło UV.
4. Stworzą własne cyjanotypie na podstawie przyniesionych zdjęć cyfrowych, które zostaną wydrukowane na folii i przekształcone w niepowtarzalne niebieskie obrazy.
5. Oprawią jedną z wykonanych prac, która weźmie udział w wystawie powarsztatowej w Muzeum Śląska Opolskiego, a drugą odbitkę zabiorą ze sobą do domu.
________________________________________
Biogram prowadzącego:
Grzegorz Hussak, urodzony w Opolu w 1988 roku, absolwent Instytutu Sztuki 2012 (Uniwersytet Opolski), od 2013 członek Związku Polskich Artystów Plastyków; w 2022 członek zarządu ZPAP. Zawodowo zajmuje się edukacją, prowadzi zajęcia z zakresu fotografii w szkołach, uczestnik licznych warsztatów fotograficznych oraz kursów dla młodzieży i dorosłych. Współpracuje z instytucjami kultury i sztuki w Opolu. Od 2021 roku pracuje w Wydziale Sztuki w Opolu. Od 2017 roku współredaktor w Opolskim Magazynie Fotograficznym Mocny Kadr. Działa przede wszystkim w technikach czarno-białej klasycznej fotografii średnio i wielkoformatowej. Prowadzi laboratorium badawcze, poruszając się wokół zagadnień związanych z harmonią obrazu abstrakcyjnego, estetyką błędu, eksperymentem z przeterminowanymi materiałami światłoczułymi, przeeksponowaniem jak i niedoeksponowaniem fotografii i fotografią projektową -portretową.
Udział w wystawach zbiorowych:
2015 Udział w wystawie fotografii towarzyszącej Opolskiemu Festiwalowi Fotografii w Opolu.
Od 2015 do 2020 roku udział w Interdyscyplinarnej wystawie sztukiOpolskich artystów „Salon Jesienny” w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
2017 udział w zbiorowej wystawie fotografii „Rytm miasta”w Galerii Dworca kolejowego w Opolu.
2022 Salon Wiosenny w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
2023 Salon Wiosenny w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
2023 Prezentacja fotografii solarograficznej w technice eksperymentalnej na midisażu
W ramach Brzeskiego festiwalu fotografii otworkowej.2023 udział w międzynarodowej konferencji naukowej w Czechach Odrejov Obserwatory: ` prezentacja autorskiej techniki „solarigrafioa na szklanych negatywach”.
Udział w wystawach indywidualnych:
2013 Wystawa fotografii „Reflexio” w galerii w Miejskiej Bibliotece Publicznej2017 Wystawa fotografii w Galerii ZPAP
2023 Pride, wystawa fotografii, instalacja fotografii wielkoformatowej ze światłem.
Stała ekspozycja prac we własnej galerii przy ul. Kośnego 45 w Opolu.
2024 Stypendium Marszałka woj. Opolskiego „Marszałkowskie talenty”.
-------------
O projekcie: "Świat w Obiektywie. Tradycja i Innowacja"
Projekt "Świat w Obiektywie. Tradycja i Innowacja" to innowacyjna inicjatywa Muzeum Śląska Opolskiego, która łączy edukację kulturalną z nowoczesnymi technologiami. Dzięki warsztatom, strefom kreatywnym oraz konkursowi fotograficznemu, projekt zachęca do odkrywania piękna fotografii oraz kreatywnego dokumentowania rzeczywistości. Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej NextGenerationEU i Samorządu Województwa Opolskiego, projekt otwiera nowe możliwości dla osób w każdym wieku.
Oprac. Agnieszka Błażuk-Dworakowska