Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wakacje w muzeum

5 lipca 2021 Zajęcia dla grup Opole
W lipcowe środy zapraszamy dzieci w wieku od 5 do 12 lat, jak również niewielkie grupy zorganizowane, na wakacyjne zajęcia teoretyczno-warsztatowe do gmachu głównego Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu oraz w Galerii MŚO.

Plakat - wakacje w muzeum

Wakacje w muzeum

Indywidualni odbiorcy

W lipcowe środy zapraszamy dzieci w wieku od 5 do 12 lat, jak również niewielkie grupy zorganizowane, na wakacyjne zajęcia teoretyczno-warsztatowe do gmachu głównego Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu oraz w Galerii MŚO. Każde spotkanie będzie muzealną przygodą na ekspozycjach – porozmawiamy o sztuce i rękodziele artystycznym, poznamy także ciekawe techniki plastyczne. Zajęcia prowadzone będą w wakacyjnej atmosferze gier i zabaw. Zapraszamy do kreatywnego spędzenia czasu i odkrywania przyjemności, jaką daje tworzenie. Podzielmy się sztuką!

7 lipca 2021, godz. 10.00 Śladami zwierząt na muzealnych salach Wspólnie udamy się w wędrówkę po wstawach stałych w budynku głównym Muzeum w poszukiwaniu ? zwierzaków. Podróż wzbogacona będzie o zagadki i szarady które wymagać będą rozwiązania. Poszukamy odpowiedzi na pytanie jak zwierzęta znalazły się wśród muzealnych eksponatów i jaka rolę tam spełniają. Wędrówkę zakończymy wykonaniem własnej pracy plastycznej;

14 lipca 2021, godz. 10.00 Galeria słów, galeria myśli – W jaki sposób „przemawiają” do nas współczesne dzieła sztuki i jakich środków używają artyści w tworzeniu przekazu? Jadwiga Sawicka umieszcza w swoich pracach wyrazy i zdania zaczerpnięte głównie z mass mediów – to właśnie tropem słów podążymy zarówno w części teoretycznej spotkania, jak i w twórczym działaniu warsztatowym (dekorowanie/modyfikowanie płóciennych toreb). Zajęcia będą okazją do poszerzenia wiedzy o sztuce współczesnej na przykładzie twórczości jednej z najbardziej dziś cenionych artystek w Polsce, której prace aktualnie eksponujemy na wystawie czasowej w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego 10.

21 lipca 2021, godz. 10.00 Uchwycić czas

Zapraszamy na zajęcia, podczas których odbędziemy podróż naszym Muzealnym Wehikułem Czasu. Zajrzymy do pierwszych mieszkańców, którzy zamieszkiwali tereny dzisiejszej Opolszczyzny czyli na stałą wystawę archeologiczną Pradzieje Opolszczyzny. Wówczas aktywność ludzką w ciągu dnia regulowały wschody i zachody słońca. Kiedy jeszcze nie znano zegarów. Potem w części praktycznej każdy z uczestników zajęć wykona i ozdobi własny zegar;

28 lipca 2021, godz. 10.00 Letnia łąka na tkaninie

Jak w historii dziejów ozdabiano tkaniny? Na zajęciach dowiemy się m.in., na czym polega druk stemplowy – najstarsza technika drukowania na tkaninach. Za pomocą stempli ozdobimy kawałki płótna. Letnich, kwiatowych inspiracji do działań poszukamy w „Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku”, jak również na stałej wystawie etnograficznej;

Spotkania odbywają się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Prosimy o założenie ubrań, których nie będzie żal pobrudzić farbą. Czas trwania: ok. 60 min

bilet warsztatowy: 10 zł/dziecko (limit: 15 osób, w warsztatach biorą udział dzieci bez opiekunów)

rezerwacje biletów warsztatowych pod tel. 77 44 31 761 (od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 14.30) oraz mailowo edukacja@muzeum.opole.pl

prowadzenie: pracownicy Działu Edukacji Muzealnej i Działu Sztuki

miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7 oraz Galeria Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Ozimska 10


Zajęcia dla zorganizowanych grup kolonijnych/półkolonijnych

1 lipca – 30 sierpnia 2021 roku

Gmach główny Muzeum, Mały Rynek 7

Galeria Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Ozimska 10*

Tematy do wyboru:

Muzealna podróż w poszukiwaniu skarbów Wędrówka po muzealnych ekspozycjach nie musi być nudna. W jej trakcie dzieci lub młodzież będzie rozwiązywała wiele zadań, według ustalonego klucza – poszukają znaków i listów, które pozostawił dla nich tajemniczy „mieszkaniec” Muzeum. W wyznaczonych salach muzealnych uczestnicy zajęć będą wykonywać polecenia które przybliżą ich do odnalezienia skarbu. Na zakończenie wykonają własną pracę plastyczną;

Rycerze w średniowiecznym zamku

Jak wyglądało życie codzienne rycerza w średniowiecznym zamku, o której godzinie wstawał, co jadł, jak się ubierał? Te tajemnice zostaną rozwikłane podczas zwiedzania wystawy historycznej. Warsztat będzie polegał na ozdabianiu niekonwencjonalnej opończy.

Dzwonek na wakacje

Blok rysunkowy, fartuszek, tarcza szkolna… czyli wizerunek ucznia, z czasów minionych, który poznamy na ekspozycji zatytułowanej „Z wizytą u Nowaków lata 60-te” w Kamienicy Czynszowej. Podczas zajęć warsztatowych, ozdobimy stylowy piórnik, który będziemy mogli wykorzystać po wakacjach.

*Galeria słów, galeria myśli W jaki sposób „przemawiają” do nas współczesne dzieła sztuki i jakich środków używają artyści w tworzeniu przekazu? Jadwiga Sawicka umieszcza w swoich pracach wyrazy i zdania zaczerpnięte głównie z mass mediów – to właśnie tropem słów podążymy zarówno w części teoretycznej spotkania, jak i w twórczym działaniu warsztatowym (dekorowanie/modyfikowanie płóciennych toreb). Zajęcia będą okazją do poszerzenia wiedzy o sztuce współczesnej na przykładzie twórczości jednej z najbardziej dziś cenionych artystek w Polsce, której prace aktualnie eksponujemy na wystawie czasowej w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego 10.

prowadzenie: pracownicy Działu Edukacji Muzealnej i Działu Sztuki narzędzia i materiały plastyczne zapewnia muzeum.

czas trwania: ok. 60-90 min.

opłata: 10 zł od osoby, opiekunowie grup – wstęp wolny

terminy do wyboru: od wtorku do piątku, w godz. od 9.30 do 14.30

zapisy: Dział Edukacji Muzealnej, tel. 77 44 31 761, w godz. 7.30 - 15.00


Zapraszamy również do zakupu zestawów:

Otwórz i twórz – zestawy plastyczne do samodzielnego wykorzystania

w Galerii MŚO przy ul. Ozimskiej,

w budynku głównym Muzeum Śląska Opolskiego

lub w domowym zaciszu i stworzenia pracy inspirowanej wystawami. Tę propozycję spędzenia wolnego czasu na ekspozycji szczególnie polecamy rodzinom z dziećmi lub małym grupom półkolonijnym.

Cena zestawu 15 zł do nabycia w kasach muzealnych.


Załączniki

Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.