Wakacje w Muzeum (w każdą środę)- OFERTA DLA ODBIORCÓW INDYWIDUALNYCH I GRUP ZORGANIZOWANYCH

1 lipca 2022 Zajęcia dla grup Opole
Zapraszamy zarówno odbiorców indywidualnych w wieku 5 -12 lat, jak i niewielkie grupy zorganizowane (grupy kolonijne, półkolonie) w lipcowe środy na wakacyjne zajęcie teoretyczno-warsztatow . Odbędziemy niezwykłą podróż w czasie, wykonamy rzeczy piękne i praktyczne

Wakacje w muzeumZajęcia dla osób indywidualnych przeprowadzone zostaną w czterech blokach tematycznych:

1. Morze w kolorze - 6 lipca 2022, godz. 11:00; Galeria Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Ozimska 10
Co artyści robią w wakacje? Jedną z ulubionych form spędzania letniego czasu przez Jana Cybisa, wybitnego malarza polskiego urodzonego we Wróblinie koło Głogówka, były pobyty nad morzem. Nadbałtyckie plaże, kutry, łódki, nadbrzeża i mola były także pretekstem i zachętą do pracy artystycznej. Tadeusz Dominik, uczeń artysty, twierdził, iż "ten śląski chłop malował morze z taką naturalnością, jakby się tam narodził". Zapraszamy na zajęcia wokół obrazu „Kutry w zatoce", podczas których powstaną  m.in. przestrzenne prace plastyczne w morskim stylu.
Maksymalna liczba uczestników: 15.

2. Dziennik podróży małych i dużych – 13 lipca 2022, godz. 11:00,Gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Mały Rynek 7
Jak wyglądały pierwsze podróże? Dlaczego podróżowano? Czym podróżowano? Jak przygotować się do podróży? Na te wszystkie pytania odpowiemy sobie w części teoretycznej spotkania w Kamienicy czynszowej. Następnie przejdziemy do twórczego działania w naszej pracowni. Jeśli mowa o podróżach, planach i wspomnieniach to potrzebny będzie dziennik podróży…zwłaszcza, że przed nami wakacje. Dziennik podróży to album pełen zdjęć i wszelkiego rodzaju anegdot, podsumowujący najważniejsze wydarzenia z wakacji. Podczas podróży odkrywamy nowe miejsca, poznajemy nowe smaki, nowe dźwięki itp. To mnóstwo wspaniałych chwil, które warto zatrzymać przy sobie na dłużej.[ technika scrapbooking, mix-media]
Maksymalna liczba uczestników: 15.

3. Rycerska przygoda w muzeum – 20 lipca 2022, godz. 11:00, Gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Mały Rynek 7
 Jak byli ubrani rycerze i jakie mieli uzbrojenie – dowiemy się na zajęciach przeprowadzonych na wystawie stałej historycznej – "Opole, gród miasto – stolica regionu". Czym charakteryzował się dawny strój damy i jakie obowiązywały zasady życia na książęcym dworze.
Maksymalna liczba uczestników: 15.

4. Tajemnice sekretarzyka w Kamienicy czynszowej – 27 lipca 2022, godz. 11:00, Gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Mały Rynek 7
Piórniki, kałamarze, pióra ze stalówką, nauka pięknego pisania – kaligrafia to przedmiot działań w Kamienicy czynszowej, gdzie przeprowadzone będą zajęcia teoretyczne, część praktyczna to wykonanie własnego oryginalnego piórnika.
Maksymalna liczba uczestników: 15.

Na spotkania prosimy o założenie ubrań, których nie będzie żal pobrudzić farbą.

Czas trwania: ok. 60-90 min

Narzędzia i materiały zapewnia Organizator. Wykonane prace uczestnicy zabierają ze sobą.

Warunek uczestnictwa: rezerwacja telefoniczna  pod tel. 77 44 31 761 (od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 14.30) oraz mailowo edukacja@muzeum.opole.pl
(limit: 15 osób, w warsztatach biorą udział dzieci bez opiekunów)
Koszt: 10 zł
Prowadzenie: pracownicy Działu Edukacji Muzealnej i Działu Sztuki

5. Przyrodnicze wakacje, "Rozkoduj drzewo" - 30 lipca 2022, godz. 10:00, Wyspa Bolko w Opolu (start przy wejściu do ZOO)
Zapraszamy na terenowe zajęcia dendrologiczne prowadzone na Wyspie Bolko w Opolu. Podczas wędrówki trasą wyznaczoną na mapie będziemy "rozkodowywać" nazwy drzew oraz tworzyć zeszyt młodego dendrologa. Nauczymy się rozpoznawania co najmniej 20 gatunków drzew.
Czas trwania zajęć to ok. 2 h.
Koszt: 10 zł
Osoby niepełnoletnie biorą udział w zajęciach pod opieką osoby dorosłej.
Oferta skierowana do osób indywidualnych oraz grup (maks. 15 osób).
Na zajęcia obowiązują zapisy pod numerem tel. 77 461-54-66 lub mailowo: przyroda@muzeum.opole.pl.
Prowadzenie:
pracownik Działu Przyrody

Oferta zajęć edukacyjnych dla grup zorganizowanych (kolonie, półkolonie), lipiec - sierpień 2022:

Miejsce: Gmach główny Muzeum, Mały Rynek 7

Zajęcia składają się z 2 części: teoretycznej prowadzonej na wystawach muzealnych oraz warsztatowej w sali plastycznej gdzie uczestnicy twórczo pracują, a efekt pracy zabierają ze sobą.

Proponowane tematy:

1.    Dziennik podróży małych i dużych
2.    Rycerska przygoda w muzeum
3.    Tajemnice sekretarzyka w muzeum
4.    Od niteczki do czapeczki
5.    Plecenie i wyplatanie na kwietnej łące
6.    Torby i pieczątki
7.    Breloki, zawieszki ze sznurka (do kluczy, zawieszka do torebki, plecaka)
8.    Dzwonki – ozdabianie sznurkiem i tkaniną

Prowadzenie: pracownicy Działu Edukacji Muzealnej i Działu Sztuki
Narzędzia i materiały plastyczne zapewnia muzeum.
Czas trwania: ok. 60-90 min.
Koszt: 10 zł od osoby, opiekunowie grup – wstęp wolny

Terminy do wyboru: od wtorku do piątku, w godz. od 9.30 do 14.30
Zapisy: Dział Edukacji Muzealnej, tel. 77 44 31 761, w godz. 7.30 - 15.00

Prosimy o rezerwację terminów warsztatów z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem.

Podczas wakacji zapraszamy do zwiedzania wystaw stałych i czasowych w Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Czyny Powstańczego w Górze Św. Anny.

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!