
II Koncert Pieśni Walczącego Śląska
Zapraszamy na II Koncert Pieśni Walczącego Śląska, który odbędzie się 11 czerwca 2022 roku o godzinie 16:00 przy Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny (ul. Leśnicka 28, 47-154 Góra św. Anny).
na plakacie: Józef Mehoffer, "Dziwny ogród", 1902-1903, olej na płótnie - fragment, fot. MNW oraz obraz artysty ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego "Jesienne kwiaty" - fragment, fot. MŚO
Natura pełniła ważną rolę w życiu i twórczości Józefa Mehoffera. Ten wybitny malarz jest autorem najsłynniejszego polskiego obrazu z motywem ogrodu: "Dziwnego ogrodu" znajdującego się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, ale i zarazem twórcą ogrodów. Ogród utworzony w 1932 roku przez artystę w Krakowie przy ulicy Krupniczej 26 - choć w zmodyfikowanej formie - istnieje po dziś dzień. Efektem wcześniejszych jego prac z zakresu projektowania ogrodów było otoczenie Jankówki koło Wieliczki, której właścicielem był w latach 1907-1917. Samodzielnie wyhodowane rośliny nierzadko inspirowały Mehoffera do malowania - przykładem jest m.in. obraz pt.“Jesienne kwiaty” prezentowany na wystawie stałej malarstwa w Muzeum Śląska Opolskiego. Rozważania o ulubionych roślinach artysty i ich odzwierciedleniu w malarstwie zakończymy warsztatem plastyczno-florystycznym: tworzeniem miniaturowej kompozycji z roślinami, czyli tzw. ogrodu w szkle. Materiały plastyczne i florystyczne oraz narzędzia zapewnia Muzeum. Materiały plastyczne i florystyczne oraz narzędzia zapewnia Muzeum.
O cyklu: “Muzeum na zielono” to zajęcia o naturze i dla natury: tworzymy, bazując na naturalnych materiałach - roślinnych, ekologicznych, pochodzących z recyklingu. To jednocześnie spotkania, podczas których inspirację czerpiemy ze świata kultury i sztuki, a zwłaszcza jej przejawów w zasięgu ręki - eksponatów ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego. Podczas spotkań poznajemy rozmaite techniki artystyczne, rękodzielnicze, w tym także arkana florystyki. Używamy ostrych narzędzi, np. sekatorów, noży, dlatego szczególnie zapraszamy młodzież i osoby dorosłe. Zajęcia odbywają się z zachowaniem obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną.
data i godzina: piątek, 07.05.2021, godz.16.00
miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Mały Rynek 7
czas trwania zajęć: od 60 do 90 min., liczba miejsc ograniczona (5 osób)
bilety warsztatowe: 10 zł od osoby, rezerwacje: Dział Edukacji Muzealnej: tel. 77 44 31 761 (od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.00.)
Zobacz inne aktualności
II Koncert Pieśni Walczącego Śląska
Zapraszamy na II Koncert Pieśni Walczącego Śląska, który odbędzie się 11 czerwca 2022 roku o godzinie 16:00 przy Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny (ul. Leśnicka 28, 47-154 Góra św. Anny).
Gry terenowe „Śladami powstańców i powstań śląskich”, najbliższa gra - 21.06.2022, Kędzierzyn-Koźle
Zapraszamy osoby pragnące poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii regionu do udziału w grach terenowych „Śladami powstańców i powstań śląskich”.
KONKURS - DZIEŃ MATKI - 26.05 - 31.05.2022
Zdobądź skarby dla mamy. Zapraszamy do udziału w konkursie "Poszukiwacze skarbów”. Muzealne sale kryją wiele skarbów, zachęcamy do poszukiwań. Odszukaj je i wymień na upominek dla mamy.
Sobotnie pogotowie twórcze - maj 2022 r., godz. 12:00 (najbliższe zajęcia 28.05.2022)
Zapraszamy do udziału w sobotnich zajęciach edukacyjnych: warsztaty plastyczne połączone z opowieściami o zbiorach muzealnych, tym razem wystawy czasowe jako inspiracja do twórczej pracy.
Gra edukacyjna w Kamienicy czynszowej "Ogryzek i pestka. Zero waste"
Grę kierujemy do każdego odbiorcy niezależnie od wieku. Gospodarowanie żywnością to wciąż wyzwanie, w czasie gry poznamy dawne i współczesne metody, które uczestnicy będą mogli wykorzystać np. we własnej kuchni. Zapraszamy na smakowitą podróż w czasie.