Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

"W ogrodach Józefa Mehoffera" - Muzeum na zielono, 07.05.2021 r.

7 kwietnia 2021 Edukacja
Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na zajęcia w piątek, 07.05.2021, o godz.16.00 w ramach cyklu teoretyczno-warsztatowego dla osób indywidualnych - młodzieży i dorosłych: Muzeum na zielono - "W ogrodach Józefa Mehoffera"

W ogrodach Józefa Mehoffera - plakat

na plakacie: Józef Mehoffer, "Dziwny ogród", 1902-1903, olej na płótnie - fragment, fot. MNW oraz obraz artysty ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego "Jesienne kwiaty" - fragment, fot. MŚO

W ogrodach Józefa Mehoffera

Natura pełniła ważną rolę w życiu i twórczości Józefa Mehoffera. Ten wybitny malarz jest autorem najsłynniejszego polskiego obrazu z motywem ogrodu: "Dziwnego ogrodu" znajdującego się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, ale i zarazem twórcą ogrodów. Ogród utworzony w 1932 roku przez artystę w Krakowie przy ulicy Krupniczej 26 - choć w zmodyfikowanej formie - istnieje po dziś dzień. Efektem wcześniejszych jego prac z zakresu projektowania ogrodów było otoczenie Jankówki koło Wieliczki, której właścicielem był w latach 1907-1917. Samodzielnie wyhodowane rośliny nierzadko inspirowały Mehoffera do malowania - przykładem jest m.in. obraz pt.“Jesienne kwiaty” prezentowany na wystawie stałej malarstwa w Muzeum Śląska Opolskiego. Rozważania o ulubionych roślinach artysty i ich odzwierciedleniu w malarstwie zakończymy warsztatem plastyczno-florystycznym: tworzeniem miniaturowej kompozycji z roślinami, czyli tzw. ogrodu w szkle. Materiały plastyczne i florystyczne oraz narzędzia zapewnia Muzeum.  Materiały plastyczne i florystyczne oraz narzędzia zapewnia Muzeum.

O cyklu: “Muzeum na zielono” to zajęcia o naturze i dla natury: tworzymy, bazując na naturalnych materiałach - roślinnych, ekologicznych, pochodzących z recyklingu. To jednocześnie spotkania, podczas których inspirację czerpiemy ze świata kultury i sztuki, a zwłaszcza jej przejawów w zasięgu ręki - eksponatów ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego. Podczas spotkań poznajemy rozmaite techniki artystyczne, rękodzielnicze, w tym także arkana florystyki. Używamy ostrych narzędzi, np. sekatorów, noży, dlatego szczególnie zapraszamy młodzież i osoby dorosłe. Zajęcia odbywają się z zachowaniem obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną.

data i godzina: piątek, 07.05.2021, godz.16.00

miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Mały Rynek 7

czas trwania zajęć: od 60 do 90 min., liczba miejsc ograniczona (5 osób)

bilety warsztatowe: 10 zł od osoby, rezerwacje: Dział Edukacji Muzealnej: tel. 77 44 31 761 (od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.00.)


Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.