Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

W kręgu farmacji

1 grudnia 2012
W 1675 r. jezuici otworzyli w opolskim kolegium aptekę. Przywilej prowadzenia apteki posiadały wszystkie kolegia jezuickie znajdujące się na terenach rządzonych przez Habsburgów. We wschodniej części kolegium wyznaczono na aptekę pomieszczenie, które dzięki darowiźnie jednego z dobroczyńców zostało zagospodarowane i dostosowane do tego celu. Wedle ustaleń Hermana Hoffmana, już 20 grudnia 1673 apteka była gotowa. Ponoć zaczęła działać od 1674 r., a nie od 1675 r. – jak się powszechnie podaje.

Pomieszczenie apteki umieszczone zostało w południowo-wschodnim narożniku kolegium, zostało ozdobione polichromią – do dziś zachowało się jedno z malowideł na sklepieniu przedstawiające Chrystusa uzdrawiającego. Sklepienie udekorowano stiukowym ornamentem. Drugim zachowanym elementem dawnego wystroju jest apteczne okienko z rokokowym ornamentem. Niestety, nie przetrwały meble i wyposażenie apteczne. Muzeum Śląska Opolskiego w latach 80. XX w. otrzymało ruchome wyposażenie z przełomu XIX i XX w. z różnych aptek opolskich, które prezentowane jest w dawnym pomieszczeniu jezuickiej apteki.

Leki przygotowywane przez jezuickich farmaceutów były powszechnie wysoko cenione, a apteka jezuicka miała na pewno wielu klientów, zwłaszcza, że to tej pory w Opolu działała tylko jedna apteka. Leki sporządzane były na miejscu przez aptekarza (w aptecznym laboratorium). Jezuiccy aptekarze udzielali też fachowych porad, a ludziom biednym wydawali leki za darmo. W aptekach w tym czasie – oprócz mieszanek ziołowych, proszków i innych mikstur – sprzedawano wyroby, które dzisiaj kupuje się w cukierni, czy delikatesach. Po likier, marcepan, piernik czy biszkopt chodziło się do apteki. Potwierdza to inwentarz opolskiej apteki z 1723 r. Świece i wina kupowało się również w aptece. Jezuici prowadzili aptekę w Opolu do 1776 r., kiedy to w lutym została ogłoszona kasata zakonu.

oprac. Urszula Zajączkowska

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.