Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

W jedności siła Historia i tradycja bractw strzeleckich z terenów województw śląskiego i opolskiego

24 lutego 2012
Na ekspozycji przedstawiona została bogata przeszłość ruchu strzeleckiego na terenach, z których większość to obszary Górnego Śląska. Tytuł wystawy nawiązuje do popularnej, polskiej dewizy strzeleckiej i jej niemieckiego odpowiednika Einigkeit macht Stark. Wybór tej maksymy nie jest przypadkowy – odwołuje się do uniwersalnej idei, która legła u podstaw europejskiego ruchu strzeleckiego. To właśnie jedność i współdziałanie umożliwiały średniowiecznym rzemieślnikom zorganizowanym w konfraterniach strzeleckich obronę murów miejskich.

Na Górnym Śląsku najstarsze konfraternie istniały już w XV w. W okresie tym udokumentowane jest istnienie bractw strzeleckich, m.in. w Namysłowie, Opolu, Nysie. Około 1508 r. utworzono podobną organizację w Bytomiu. Wielowiekowa tradycję miało również towarzystwo brzeskie założone w 1574 r. przez księcia Jerzego II Wspaniałego (1523-1586), chociaż zawody strzeleckie organizowano tam już wcześniej. Szesnastowieczne korzenie miały także bractwa z Prudnika i Kluczborka. Na terenie obecnych województw śląskiego i opolskiego nowe bractwa zakładano także w późniejszych stuleciach.

Ekspozycja została podzielona na trzy części: w pierwszej, wprowadzającej pokazano materiał ikonograficzny ukazujący dawne siedziby i strzelnice braterskie (zdjęcia, pocztówki, plany zabudowań, elementy wyposażenia). Druga część to ekspozycja pamiątek związanych z początkowych okresem działalności bractw strzeleckich i konfraterni działających na terenach, które po 1922 r. pozostały w granicach Republiki Weimarskiej, a następnie III Rzeszy. Wśród eksponatów wyróżniają się tarcze strzeleckie, trofea strzeleckie i odznaki. Trzecia część dotyczy bractw strzeleckich działających na terenie Górnego Śląska przyłączonym w 1922 r. do Polski a zaprezentowane zostaną tutaj sztandary, pamiątki, a także egzemplarze broni tarczowej.

wystawa przygotowana przez
Muzeum w Tarnowskich Górach

Patronat honorowy:
Prezes Okręgu Śląskiego Zjednoczenia
Kurkowych Bractw Strzeleckich RP
Tadeusz Żyła

Patronat medialny:
TVP Opole
Radio Opole
Opolski "Gość Niedzielny"
Opolska "Gazeta Wyborcza"



Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.