Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

W jaki sposób Muzeum Śląska Opolskiego gromadzi zbiory?

20 marca 2022 Ogłoszenie
W celu rozwijania kolekcji muzealnych, merytoryczni pracownicy Muzeum dzięki swojemu doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy wyszukują na rynku polskim i zagranicznym oraz w zbiorach prywatnych najlepsze dzieła, niebywale cenne dla dziedzictwa kulturalnego regionu.

W ostatnich tygodniach pojawiła się niepowtarzalna szansa na wzbogacenie zbiorów naszego Muzeum o realne przedmioty i dzieła sztuki należącego do rodu Wirtembergów, właścicieli nieistniejącego już pałacu, który położony był na terenie Gminy Pokój (dawniej Carlsruhe). Pozyskanie tych dzieł pozwoli nie tylko na opowiedzenie skomplikowanych dziejów Śląska, ale i zrekonstruowanie pod wieloma aspektami historii tego miejsca.

Już 30 marca 2022 r. wystawionych zostanie na sprzedaż - na specjalnej licytacji Domu Aukcyjnego Neumeister w Monachium - około 500 dzieł sztuki, dokumentów i elementów wyposażenia pochodzących w większości z pałacu w Pokoju (dawniej Carlsruhe), należącego do rodu Wirtembergów.

Katalog aukcyjny [kliknij i zapoznaj się]

Pośród datowanych na XVIII i XIX wiek obiektów znajdują się m.in. porcelana z widokami Pokoju, meble, srebra, tkaniny, obrazy, rysunki architektoniczne i grafiki. Co ciekawe, jeszcze do niedawna istnienie tych artefaktów owiane było tajemnicą, tymczasem w 2021 roku okazało się, że ruchome mienie z pałacu w Pokoju zostało zabezpieczone, a przed wybuchem wojny w 60 skrzyniach dla bezpieczeństwa wywieziono je do Wirtembergii.

Udział w aukcji w celu rozwijania kolekcji wiąże się z ogromnymi kosztami, na szczęście Muzeum może liczyć na wsparcie Organizatora – Samorząd Województwa Opolskiego oraz na hojność darczyńców, dla których gromadzenie lokalnych skarbów w celu edukacji, ochrony dziedzictwa jest niezmiernie ważne.


Każdy z nas może stać się Mecenasem Kultury wpłacając darowiznę na cele statutowe i zakup zabytków Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu na konto:

Santander Bank Polska 88 1090 2138 0000 0001 3544 5615 [tytułem: darowizna na cele statutowe: zakup zabytków]


Dokonując wpłaty darowizny do 30.03.2022 r. wspierasz udział Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu w organizowanej aukcji, licytacji Domu Aukcyjnego Neumeister w Monachium.

Dziękujemy


Zdjęcia wykorzystane w grafice pochodzą z arch. NEUMEISTER


Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.