Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

„W blasku świec” – warsztaty plastyczno-florystyczne z cyklu „Muzeum na zielono”

8 listopada 2022 Zajęcia dla grup Opole
Jesienią coraz bardziej brakuje nam ciepła i słońca, warto więc pomyśleć o czymś, co może poprawić nastrój w pochmurne dni czy podczas coraz dłuższych wieczorów. Zapraszamy na spotkanie ze świecami i świecznikami w roli głównej.

Pierwsze świeczniki pojawiły się w czasach przedrzymskich wraz z wynalezieniem świec. W starożytnym Rzymie stosowano je już dość powszechnie, choć głównym źródłem oświetlenia były wówczas lampki oliwne. Kandelabry, lichtarze, kinkiety i żyrandole rozjaśniały wnętrza domów oraz mieszkań do początków XX wieku, potem zaś  – w związku z upowszechnieniem elektryczności – ich funkcje użytkowe przestały być istotne. Mimo to dziś często używamy świec i świeczników – to nie tylko ozdoba wnętrza, warto pamiętać także o religijnym i obrzędowym aspekcie tych przedmiotów. W Muzeum Śląska Opolskiego nie brak eksponatów, które ilustrują różne etapy i mody w wytwarzaniu świeczników i sposoby ich wykorzystywania – od historycznych, drewnianych form procesyjnych wykorzystywanych przez bractwa cechowe, poprzez wytwory z metalu i ceramiki, po minimalistyczny szklane formy projektowane przez Erykę i Jana Sylwestra Drostów.  

Podczas warsztatów wykonamy dekorację ze świecami z naturalnych materiałów: drewna, roślinny gałązek i innych dodatków. Przed nami adwent – ten czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia wielu z nas celebruje, tradycyjnie zapalając cztery świece. Czy to w wersji adwentowej, czy w innym wydaniu – samodzielnie wykonany „świecznik” może być estetycznym akcentem we wnętrzu w jesienny i zimowy czas.   


O cyklu: “Muzeum na zielono” to zajęcia teoretyczno-warsztatowe dla miłośników sztuki i roślin: rozmawiamy o motywach w sztuce zaczerpniętych z natury i tworzymy, bazując na naturalnych materiałach - roślinnych, ekologicznych, pochodzących z recyklingu. W duchu idei upcyklingu staramy się nadawać przedmiotom drugie życie. To jednocześnie spotkania, podczas których inspiracji poszukujemy wśród eksponatów ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, stosujemy także rozmaite techniki plastyczne, artystyczne, rękodzielnicze. Używamy narzędzi wymagających precyzji, np. sekatorów, noży, dlatego szczególnie zapraszamy młodzież (12 + ) i osoby dorosłe.

Termin: niedziela, 20.11.2022, godz. 15.00
Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7   
Czas trwania zajęć: od 60 do 90 min., liczba miejsc ograniczona (10 osób)
Bilety warsztatowe: 20 zł od osoby, rezerwacje: kasa muzealna (tel.77 44 31 754)
UWAGA: BRAK MIEJSC


Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Muzeum. Zapisz się do newslettera. 


Obserwuj nas na Facebooku:

Jesteśmy też na Instagramie:

Zobacz inne aktualności

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - cykliczne oprowadzania tematyczne i warsztaty dla Seniorów - 6.06.2024

Zapraszamy na ostatnie przed przerwą wakacyjną wydarzenie z cyklu „Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - oprowadzania, warsztaty dla Seniorów". Spotkanie odbędzie się 6 czerwca i będzie składało się z dwóch części: Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Mazura”. Warsztat twórczy „Sztuka przestrzeni: drewno, kwiaty, inspiracja”. Liczba miejsc na część warsztatową ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne do 2.06.2024. Udział bezpłatny.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.