Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

"Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945?1970"

30 sierpnia 2014
Wystawa na przykładzie Śląska prezentuje losy społeczności żydowskiej w Polsce po wojnie i odtwarza pierwsze lata życia w ramach wspólnoty i własnych organizacji. Ten nieznany szerzej temat został zilustrowany niepublikowanymi wcześniej zdjęciami, dokumentami i pamiątkami z polskich oraz zagranicznych archiwów i muzeów, a także ze zbiorów prywatnych.

Ekspozycja opowiada o poszukiwaniu przez żydowskich mieszkańców województwa śląskiego/katowickiego własnego miejsca w polskiej powojennej rzeczywistości i ich dążeniu do zachowania własnej tożsamości. Jej celem jest odtworzenie, między innymi na przykładzie Zagłębia Dąbrowskiego, kolejnych etapów funkcjonowania społeczności żydowskiej w Polsce w latach 1945–1970 oraz jej „żydowskiego życia” w ramach wspólnoty i własnych organizacji. Wystawa pokazuje z jednej strony działania żydowskich mieszkańców tego regionu mające na celu odbudowę życia i tworzenie swoich struktur w nowych warunkach politycznych, z drugiej przyczyny kolejnych fal ich emigracji. Całość ilustrowana bogatym materiałem pochodzącym ze zbiorów archiwum Yad Vashem, United States Holocaust Memorial Muzeum w Waszyngtonie, Ghetto Fighters’ House Museum z Izraela, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Zarządu Głównego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz jego oddziałów w Katowicach, Bielsku-Białej, Częstochowie oraz ze zbiorów prywatnych.

Przygotowaną przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, fundację Brama Cukermana oraz Ghetto Fighter's House Museum z Izraela

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.