Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Tkaniny z kwiatami - Muzeum na zielono, 03.09.2021 r., godz. 16.00

31 sierpnia 2021 Wydarzenie
Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na zajęcia w piątek, 03.09.2021 r., o godz.16.00 w ramach cyklu teoretyczno-warsztatowego dla osób indywidualnych - młodzieży i dorosłych: Muzeum na zielono - Tkaniny z kwiatami

Tkaniny z kwiatami

Plakat muzeum na zielono

Gobelin, żakard, makata to tylko niektóre z pojęć, z którymi spotykamy się podczas zgłębiania tajników tkaniny artystycznej. Czy do tej dziedziny sztuki zaliczyć możemy haft? Jakie są cechy charakterystyczne różnych technik tworzenia tkanin artystycznych i jak je od siebie odróżnić? Jaką funkcję w historii tkanin artystycznych pełniły motywy kwiatowe? Punktem wyjścia do dyskusji o sztuce tkaniny będą hafty wykonane nicią bawełnianą na płótnie w latach 70. i 80. przez opolskiego artystę Edwarda Skoczka. Aktualnie prezentujemy je na czasowej ekspozycji poświęconej środowisku opolskich artystów plastyków. Ów zespół prac z wiodącym elementem kompozycyjnym w postaci stylizowanej wici roślinnej przywodzącej na myśl arabeskę wzbogacił naszą kolekcję w 2016 r. Spotkanie tradycyjnie zakończymy działaniami plastyczno-florystycznym: tworzeniem kompozycji naściennej splatanej z przędzy i roślin. Materiały plastyczne i florystyczne oraz narzędzia zapewnia Muzeum.

Edward Skoczek (1929–2013) urodził się w Kurzelowie koło Włoszczowy, studiował malarstwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, zaś po studiach podjął pracę w Liceum Pedagogicznym w Kłodzku. W 1961 roku związał się z Opolem, podejmując pracę nauczyciela plastyki w szkołach podstawowych i średnich, m.in. w opolskim Liceum Plastycznym. W latach 1981–1995 był wykładowcą rysunku, historii sztuki i estetyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Pracę pedagogiczną systematycznie łączył z twórczością artystyczną: malarstwem, konserwacją zabytków i haftem artystycznym.

O cyklu: “Muzeum na zielono” to zajęcia o naturze i dla natury: tworzymy, bazując na naturalnych materiałach - roślinnych, ekologicznych, pochodzących z recyklingu. To jednocześnie spotkania, podczas których inspirację czerpiemy ze świata kultury i sztuki, a zwłaszcza jej przejawów w zasięgu ręki - eksponatów ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego. Podczas spotkań poznajemy rozmaite techniki artystyczne, rękodzielnicze, w tym także arkana florystyki. Używamy ostrych narzędzi, np. sekatorów, noży, dlatego szczególnie zapraszamy młodzież i osoby dorosłe. Zajęcia odbywają się z zachowaniem obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną.

data i godzina: piątek, 03.09.2021, godz. 16.00

miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Mały Rynek 7

czas trwania zajęć: od 60 do 90 min., liczba miejsc ograniczona (10 osób)

bilety warsztatowe: 10 zł od osoby, rezerwacje: Dział Edukacji Muzealnej: tel. 77 44 31 761, (od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.00.), kasa muzealna (tel.77 44 31 754)


Zobacz inne aktualności

Oprowadzanie literackie: "Najpodlejszy wynalazek człowieka. Aparat fotograficzny." Jan Cybis, teksty przekorne.

„Kto jest odbiorcą mojego płótna? Nie wiem. Ja sam? Rozwiązanie zanadto platoniczne” - napisał Jan Cybis w swoich notatkach. Zapraszamy na oprowadzanie, w trakcie którego zanurzymy się w barwy i słowa artysty. Prześledzimy jego twórczy życiorys, inspiracje i fazy twórczości, a także wraz ze Słuchaczkami i Słuchaczami przeczytamy obszerne fragmenty z „Notatek malarskich”. Jaki portret artysty wyłania się z jego słów? Co sądził o Picassie, co o van Goghu, co o malarstwie abstrakcyjnym?

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.