Na dwudziestu pięciu planszach przedstawiona została historia Henryka Sławika. Po raz pierwszy zaprezentowane zostały, wcześniej niepublikowane, fotografie i dokumenty dotyczące Henryka Sławika, w tym nieznane dotąd zdjęcia z jego działalności w samorządzie dziennikarskim (zjazd Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Warszawie, zdjęcie zbiorowe przed nową siedzibą Radia w Katowicach, z zebrania Syndykatu dziennikarzy), a także liczne, wcześniej niepublikowane fotografie dot. Stowarzyszenia Młodzieży Robotniczej "Siła" ze zbiorów Archiwum Państwowego w Katowicach i Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Przedstawione zostały losy Sławika podczas I wojny światowej, m.in. pobyt w obozie jenieckim w Streteńsku na Syberii oraz jego udział w walkach podczas powstań śląskich i okresie plebiscytu. Również po raz pierwszy zaprezentowano dokumenty z zasobów katowickiego Archiwum Państwowego i Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach, m.in. akt urodzenia, dokumenty związane ze ślubem cywilnym w Katowicach, wizytą Sławika w kopalni Gische podczas strajku. Na wystawie pokazano ponadto fotografie uchodźców polskich na Węgrzech z okresu II wojny światowej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Budapeszcie.
Przy przygotowywaniu wystawy wykorzystano zbiory: Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Państwowego w Katowicach, Biblioteki Jagiellońskiej, Biblioteki Śląskiej, Centralnego Archiwum Wojskowe, Instytutu Pamięci Narodowej, Mauthausen Memorial, Muzeum Czynu Powstańczego, Muzeum Górnictwa Węglowego, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Narodowego w Budapeszcie, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Urzędu Miasta Katowice, zbiory Grzegorza Łubczyka, zbiory Heleny i Leona Białeckich.
Ekspozycja została zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego we współpracy z Archiwum Państwowym w Katowicach i Regionalnym Ośrodkiem Kultury w ramach obchodów roku Henryka Sławika ogłoszonego przez Sejmik Województwa Śląskiego.
Koncepcja wystawy i projekt graficzny: Łukasz Kobiela
Tekst: dr Tomasz Kurpierz, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach