Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Tajemnice chińskiego geniuszu – odkrycia i wynalazki

3 kwietnia 2009
Cywilizacja chińska trwa nieprzerwanie od 5000 lat i wciąż się rozwija. Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele przedmiotów codziennego użytku ma swoje korzenie w dawnych Chinach. Przyjrzyjmy się największym dziełom chińskiej myśli technologicznej i naukowej, które po dziś dzień zachwycają swoją funkcjonalnością.

Prezentacja obejmuje chińską myśl z zakresu rolnictwa, astronomii, matematyki, medycyny, architektury, militariów oraz techniki. Wśród eksponatów znajdą się m.in. pług, siewnik, globus, zegary astronomiczne, liczydło, sejsmograf, modele pagody, są także elementy mostu (wiszącego), miotacz kamieni, armata, kusza, taczki, korba ręczna, drabina, papier, druk, jedwab, a także chińskie gry – warcaby, szachy, domino.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z krótką charakterystyką dziedzin, które zostaną zaprezentowane podczas wystawy.

ROLNICTWO Historia chińskich wynalazkow z zakresu agronomii jest jedną z najbogatszych na świecie. Rolnictwo to podstawa chińskiej cywilizacji, choć tylko 10% powierzchni tego kraju nadaje się pod uprawę. Jednymi z najważniejszych wynalazków w tej dziedzinie są pług oraz taczki. Chiny były pierwszym krajem na świecie, w którym zaczęto produkować jedwab. Tu powstały pierwsze hodowle jedwabników.

ASTRONOMIA Astronomia była jedną z najbardziej zaawansowanych nauk przyrodniczych w starożytnych Chinach.

Wyniki obserwacji ciał niebieskich wraz z wieloma nowatorskimi kalendarzami i zadziwiającymi wynalazkami odgrywały bardzo ważną rolę w światowej historii rozwoju naukowego. Chińczycy przywiązywali ogromną wagę do ciał niebieskich, ponieważ wierzyli, że ruchy gwiazd są ściśle powiązane z przeznaczeniem kraju i jego władcy. W starożytnych źródłach chińskich znajdujemy zapiski dotyczące astronomii, które są wykorzystywane w nauce do dziś.

MATEMATYKA W języku chińskim numeracja opiera się na systemie dziesiętnym. Sporządzone na kościach zapiski z epoki Shang (XVI-XI w. p.n.e.) oraz inskrypcje w brązie za panowania Zachodniej Dynastii Zhou (XI-VIII w. p.n.e.) są dowodem na to, że Chińczycy nie tylko posługiwali się liczbami naturalnymi, a więc: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 100 czy 1000, ale również znali liczby ujemne.

MEDYCYNA Tradycyjna medycyna chińska liczy sobie prawie 5000 lat i kojarzy się przede wszystkim z takimi metodami leczenia jak akupunktura, akupresura i moksa. Zabiegi te są stosowane do dzisiaj na całym świecie ze względu na ich wysoką skuteczność. W dawnych czasach natomiast ważnym elementem działań chińskiego lekarza było stosowanie również amuletów, zaklęć i modlitw.

ARCHITEKTURA Myślą przewodnią w rozwoju architektury chińskiej była idea głosząca, że człowiek nie istnieje w oderwaniu od natury. Zarówno w wielkich konstrukcjach świątyń i pałaców, jak i zwykłych domach mieszkalnych odzwierciedlone jest przekonanie o istnieniu kosmicznego wzoru i symbolice kierunków świata, por roku oraz konstelacji. Szczególny wyraz daje temu stara sztuka aranżacji przestrzeni - feng shui. Chińczycy wznosili większość budynków przy użyciu dość nietrwałych materiałów, takich jak bambus, drewno, gips oraz płytki (terakota, ceramika).

MILITARIA Jednym z najważniejszych wynalazków chińskich w tej dziedzinie jest proch. Kojarzony z działaniami wojennymi, w swoich początkach niewiele miał wspólnego z walką.

TECHNIKA Pierwsze godne uwagi urządzenia pojawiły się za panowania dynastii Han. Należała do nich m.in. korba ręczna. Urządzenie konieczne do konstrukcji napędu pasowego, gdyż wykorzystywało ruch obrotowy oraz ruch posuwisto-zwrotny. Początkowo korbę ręczną stosowano w rolnictwie jako rodzaj pręta umocowanego na krawędzi koła (żaren) i pełniącego rolę rączki do obracania. Później używano ją przy wielu urządzeniach, takich jak młyny, wyciągi do wydobywania wody ze studni czy węgla z szybu, a także do rozmaitych maszyn tekstylnych.

Patronat medialny i sponsorzy:

TVP OPOLE

Politechnika Opolska

Instytut Konfucjusza w Opolu

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.