
Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Jacek Żuławski „Pejzaż z Chmielna”, 02.07.2022, godz. 16.00
W pierwszą sobotę lipca skierujemy światło na obraz Jacka Żuławskiego „Pejzaż z Chmielna”.
Stanisław Bober, Martwa natura – ryby, 1946, tektura, olej, fot. MŚO
26.06.2021-12.09.2021
Środowisko opolskich artystów zaczęło się formować w Opolu tuż po zakończeniu wojny. Pierwszymi plastykami, którzy przybyli na teren późniejszego województwa opolskiego byli m.in. Władysław Początek, Józef Szyller, Bronisław Gniazdowski, Stanisław Bober. Jednak dopiero w 1954 roku, biorąc pod uwagę powiększanie się kręgu artystów, podjęto zabiegi o utworzenie zinstytucjonalizowanego związku. W ten oto sposób powstał, liczący na początku 12 osób, Opolski Oddział Związku Polskich Artystów Plastyków. Oprócz wymienionych już artystów, ważnymi postaciami opolskiego środowiska plastycznego minionego półwiecza są m.in. Jerzy Beski, Marian Szczerba, Wincenty Maszkowski, jak również wielu nieżyjących już artystów: Aloiza Zacharska, Adolf Panitz, Jan Borowczak, Krzysztof Bucki, Jan Szczyrba, Zenon Henryk Rachfalski, Marian Nowak, Tadeusz Max i wielu innych.
Kolekcja prac twórców opolskich budowana jest w Muzeum Śląska Opolskiego od przeszło pół wieku. Pierwsza praca z tego zbioru, obraz Franciszka Pikuły, trafiła do muzeum w 1959 roku jako przekaz Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej. Kolekcja ta jest systematycznie rozbudowywana i dokumentuje tym samym historię opolskiego środowiska artystycznego. Obiekty trafiały do muzeum w wyniku zakupów, darów artystów czy ich rodzin lub przekazów z instytucji.
Ekspozycja jest prezentacją artystycznych dokonań opolskiego środowiska twórców, jej celem jest ukazanie różnorodnych tendencji zarówno w malarstwie, jak i grafice (zwłaszcza z początkowej fazy tworzenia się grupy do lat 90. minionego stulecia). Na wystawę wybrano ponad 70 prac artystów zmarłych oraz żyjących, reprezentujących zwłaszcza starsze pokolenie plastyków.
Zobacz inne aktualności
Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Jacek Żuławski „Pejzaż z Chmielna”, 02.07.2022, godz. 16.00
W pierwszą sobotę lipca skierujemy światło na obraz Jacka Żuławskiego „Pejzaż z Chmielna”.
Wakacje w Muzeum - OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH I ODBIORCÓW INDYWIDUALNYCH
Zapraszamy zarówno odbiorców indywidualnych w wieku 5 -12 lat, jak i niewielkie grupy zorganizowane (grupy kolonijne, półkolonie) w lipcowe środy na wakacyjne zajęcie teoretyczno-warsztatow . Odbędziemy niezwykłą podróż w czasie, wykonamy rzeczy piękne i praktyczne
Przyrodnicze wakacje
Dział Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza do udziału w wakacyjnym cyklu zajęć przyrodniczych. W każdy czwartek wakacji (lipiec, sierpień) w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, a w ostatnią sobotę miesiąca (30.07; 27.08) na wyspę Bolko w Opolu - zajęcia edukacyjne o charakterze teoretyczno-terenowym.
Spacery przyrodniczo-historyczne wokół Góry św. Anny, 23.07.2022 r., godz. 10:00
Wiosna, wiosna ach to ty ... Zapraszamy na spacery przyrodniczo-historyczne wokół Góry Św. Anny. Trasy spacerów wieść będą urokliwymi ścieżkami Parku Krajobrazowego „Góra św. Anny”.
Wycieczki rowerowe „Śladami kultury i historii wokół Góry św. Anny
Zapraszamy osoby lubiące aktywnie spędzać wolny czas do udziału w wycieczkach rowerowych „Śladami kultury i historii wokół Góry św. Anny”.