„Sztalugi, proscenia, czyli teatr idzie do muzeum”. Pierwsze spotkanie 09.12.2021 r. godz. 17.30

1 grudnia 2021 Zapowiedź edukacja
Zapraszamy na cykl warsztatów teatralnych organizowanych we współpracy z Centrum Edukacji Kulturalnej funkcjonującym przy Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Sztalugi - plakat

Pierwsze spotkanie: "Czy w pralni rozmawia się o duszy?"

Czy w pralni rozmawia się o duszy? Czy w pralni można przeżyć katharsis? To, co pragmatyczne, zestawimy z tym, co wzniosłe. To, co prywatne, z tym, co dotyka prawd transcendentnych.

czwartek, 9 grudnia 2021 r., godz. 17.30

Kamienica Czynszowa

ul. Św. Wojciecha 9

Zdjęcia pralni w Kamienicy Czynszowej

O cyklu: Punktem wyjścia i inspiracją będą muzealne przestrzenie oraz obiekty. Każde warsztaty będą dotyczyły innego dzieła plastycznego, twórcy, nurtu, epoki, muzealnego obiektu lub przestrzeni. Każde będą zawierały oprowadzanie po wybranym fragmencie ekspozycji (przy wsparciu edukatora muzealnego/kustosza) i praktykę teatralną odpowiadającą charakterowi podejmowanego tematu.

Dla kogo? Zapraszamy młodych (16+), starszych i seniorów – wszystkich, którzy pragną współtworzyć teatralną inicjatywę w muzeum. Zapraszamy zarówno tych, którzy mają już wśród doświadczeń teatralną praktykę, jak i tych, dla których będzie to pierwsze zetknięcie z praktykowaniem teatru.

wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, zapisy drogą mailową: edukacja@teatropole.pl

Prowadząca: Justyna Oleksy

Animatorka kultury w Centrum Edukacji Kulturalnej przy Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Założycielka Teatru Czterech, który w duchu połączenia sztuk plastycznych i performatywnych tworzy spektakle wśród obrazów i rzeźb. Prowokuje zachowania twórcze. Integruje w duchu kreatywności. Twórczyni autorskich warsztatów i spektakli. Rozmiłowana w żywiole słowa, jego przemian i możliwości. Absolwentka filologii polskiej (specjalizacja: sztuki widowiskowe) oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej (specjalizacja creative writing). Zawodowo związana z edukacją, prowadzi wykłady, warsztaty oraz oprowadzania dla różnych grup wiekowych z zakresu zagadnień związanych ze sztuką współczesną oraz ekspresją sceniczną. We współpracy z wieloma instytucjami kultury (m.in. Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Otwarta Papiernia w Jeleniej Górze, Muzeum Współczesne Wrocław, Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka, Teatr Miejski w Gliwicach, Fundacja In Situ w Sokołowsku) podejmuje i prowokuje współpracę w obrębie słowa i teatru, działań wywiedzionych z energii dźwięku i ruchu.

Dodatkowe informacje: Patrycja Farys-Kawalec, Dział Sztuki Muzeum Śląska Opolskiego, tel. 77 44 31 762