Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

BRAK MIEJSC. Świąteczne podróże po Śląsku Opolskim: wielkanocne tradycje i zabawy. Oferta edukacyjna dla przedszkoli i szkół

31 marca 2024 Zajęcia dla grup Opole
Szanowni Nauczyciele i Opiekunowie! Z wielką radością pragniemy zaprosić Waszych uczniów i podopiecznych do uczestnictwa w ofercie edukacyjnej pt. „Świąteczne podróże po Śląsku Opolskim: wielkanocne tradycje i zabawy", organizowanej przez Muzeum Śląska Opolskiego. Udział w zajęciach teoretyczno–warsztatowych pozwoli na pogłębienie wiedzy na temat bogatej tradycji świątecznej naszego regionu.

logo wydarzenia oferta edukacyjna dla szkółTermin realizacji: marzec 2024 ( od wtorku do piątku, termin, godzina do ustalenia, do wyboru 10:00 lub 12:00)
Rezerwacja terminu, godziny: Dział Edukacji Muzealnej tel. 77 44 31 761 (pon.-pt w godz. 7:45 - 15:00).
Pytania można również kierować na adres e-mail: edukacja@muzeum.opole.pl
Koszt: 20 zł/os*. Nauczyciel, Opiekun wstęp bezpłatny
* bilet na warsztaty w muzeum uprawnia do zwiedzania wystawy czasowej oraz wystaw stałych eksponowanych w obiekcie, w którym odbywały się warsztaty. Bilet do wykorzystania wyłącznie w dniu realizacji zajęć edukacyjnych.


Nasi edukatorzy przygotowali dla Państwa cztery bloki tematyczne, które będą poruszać różnorodne aspekty świątecznych zwyczajów:

1.    Kroszonka czy pisanka: Podczas tego bloku tematycznego uczestnicy będą mieli okazję poznać tajniki zdobienia tradycyjnych świątecznych jaj. Przyjrzymy się różnicom między kroszonką a pisanką oraz odkryjemy techniki ozdabiania wielkanocnych jaj wykorzystywane na Śląsku Opolskim.

2.    Śmigus Dyngus: Czy zwyczaj polewania wodą jest nadal żywą tradycją na Śląsku Opolskim? W tym bloku tematycznym zgłębimy tę kwestię
i rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące tego świątecznego zwyczaju.

3.    Ale jaja!: Jajko jest prastarym symbolem życia. Nieodłącznie kojarzącym się z ptakami i ich gniazdami. Podczas zajęć teoretyczno-warsztatowych przyjrzymy się zarówno jajom, jak i gniazdom różnych gatunków ptaków. Zastanowimy się, czy wszystkie jaja mają taki sam kształt i kolor. Dowiemy się kto składa najmniejsze jaja w świecie ptaków, kto największe, a kto podrzuca swoje jaja do gniazd innych gatunków. Na koniec poszukamy odpowiedzi na pytanie: czy słusznie kojarzymy jaja tylko z ptakami?

4.    Scrapbookingowe warsztaty wielkanocne: Czy tradycja wysyłania kartek świątecznych nadal jest żywa? W tym bloku tematycznym będziemy eksplorować świat scrapbookingu, uczestnicy wykonają niepowtarzalne, personalizowane kartki świąteczne.

W ramach części warsztatowej zajęć każdy z uczestników będzie miał okazję wykonać własną dekorację przestrzenną, wielkanocną z drewna lub sklejki (w przypadku tematu nr 4, bazę stanowi papier dekoracyjny), która będzie wyjątkową pamiątkę tego wydarzenia.
Materiały niezbędne do realizacji zadań zapewni Muzeum, a wykonane prace uczestnicy zabiorą ze sobą do domu*.
*Opiekunów grup przedszkolnych zachęcamy do zabrania ze sobą opakowania kartonowego lub dużej torby na zakupy w celu przetransportowania wykonanych prac do przedszkola.

Serdecznie zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą i zapisania swoich klas oraz grup przedszkolnych na nasze zajęcia. To doskonała okazja do wzbogacenia programu edukacyjnego o lekcje dotyczące kultury i tradycji Śląska Opolskiego.

-----------------------------------------------

Zachęcamy do skorzystania z oferty:
- Muzeum z przewodnikiem, koszt: 50 zł od grupy* (wszystkie ekspozycje stałe); 25 zł od grupy (jedna ekspozycja stała). KLIKNIJ I POZNAJ SZCZEGÓŁY
- Kamienica czynszowa z przewodnikiem, koszt 25 zł od grupy*. KLIKNIJ I POZNAJ SZCZEGÓŁY
- oprowadzanie tematyczne 50 zł od grupy* + bilet wstępu do muzeum.
* grupa - od 10 osób

----------------------------------------------
Organizacja zajęć edukacyjnych:

•zajęcia edukacyjne przeprowadzane są na podstawie wcześniejszego zamówienia telefonicznego, Dział Edukacji Muzealnej tel. 77 44 31 761. Pytania można również kierować na adres e-mail: edukacja@muzeum.opole.pl

• zajęcia edukacyjne odbywają się przy eksponatach na wystawie stałej lub w sali Audiowizualnej w Głównym gmachu MŚO

• Jeśli nie mogą Państwo uczestniczyć w zamówionej wcześniej zajęciach prosimy o niezwłoczne, telefoniczne powiadomienie.

• Pracownik Muzeum oczekuje o wyznaczonej godzinie na grupę, która zamówiła zajęcia przy kasie muzealnej, korytarz główny. Prosimy o pozostawienie kurtek, plecaków w szatni.

• Prosimy o przestrzeganie punktualności. Zajęcia z grupą spóźnioną ponad 15 min (bez uprzedzenia o ewentualnym opóźnieniu) mogą być skrócone lub odwołane.

• Nauczyciele i opiekunowie są odpowiedzialni za zachowanie swoich podopiecznych w czasie wizyty w Muzeum, a co za tym idzie, są zobowiązani do obecności na zajęciach edukacyjnych.

• W czasie wizyty w Muzeum można fotografować eksponaty, nie wolno jednak używać lampy błyskowej i statywu.

• Podczas zajęć zorganizowanych, odbywających się na terenie Muzeum Śląska Opolskiego, obowiązuje Regulamin zwiedzania MŚO.

Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Węglem i ochrą – malowidła naskalne epoki kamienia ”, 15.06.2024, godz.. 12:00

Serdecznie zapraszamy na Sobotnie pogotowie twórcze: „Węglem i ochrą – malowidła naskalne epoki kamienia”. W ramach Europejski Dni Archeologii przygotowaliśmy warsztaty plastyczne, podczas których przybliżymy sztukę naskalną epoki kamienia. Dzieci będą miały okazję wykonać swoje malowidła i rysunki w podobny sposób jak dawniej robili to prehistoryczni łowcy i zbieracze.

Zobacz

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - cykliczne oprowadzania tematyczne i warsztaty dla Seniorów - 6.06.2024

Zapraszamy na ostatnie przed przerwą wakacyjną wydarzenie z cyklu „Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - oprowadzania, warsztaty dla Seniorów". Spotkanie odbędzie się 6 czerwca i będzie składało się z dwóch części: Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Mazura”. Warsztat twórczy „Sztuka przestrzeni: drewno, kwiaty, inspiracja”. Liczba miejsc na część warsztatową ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne do 2.06.2024. Udział bezpłatny.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.