Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Świat w Obiektywie. Tradycja i Innowacja – Integracja Kultury, Technologii i Przedsiębiorczości. Ruszamy z projektem

6 października 2024 Wydarzenie
Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na wyjątkowy cykl wydarzeń „Świat w Obiektywie: Tradycja i Innowacja”. To wielowymiarowy projekt łączący warsztaty fotograficzne i twórcze, szkolenia, konkursy oraz panel dyskusyjny, skierowany do pasjonatów fotografii, artystów, pracowników instytucji kultury oraz dyrektorów muzeów. Nasz projekt stwarza okazję do rozwoju kompetencji zarówno artystycznych, jak i cyfrowych, a także inspiracji do wykorzystania nowych technologii w kulturze. Bezpłatne wydarzenia będą odbywać się od października do grudnia 2024 roku. Zachęcamy do udziału i śledzenia szczegółów na stronie muzeum.

plakat wydarzenia z logotypami„Świat w Obiektywie: Tradycja i Innowacja – Integracja Kultury, Technologii i Przedsiębiorczości” to projekt, który łączy kulturę, technologię oraz przedsiębiorczość, wspierając współpracę międzyinstytucjonalną oraz rozwój umiejętności fotograficznych i twórczych. Dzięki wsparciu i zaufaniu instytucji finansujących możemy realizować ten wyjątkowy program, skierowany do szerokiego grona odbiorców.

Oferujemy szeroki wachlarz warsztatów, szkoleń i wydarzeń artystycznych, które mają na celu rozwijanie umiejętności uczestników oraz prezentowanie nowoczesnych rozwiązań stosowanych w kulturze.

Dla kogo?
Projekt skierowany jest do artystów, animatorów, młodych twórców oraz pracowników instytucji kultury, a także pasjonatów fotografii – zarówno amatorów, jak i profesjonalistów.
W programie znajdą się warsztaty z fotografii analogowej, cyfrowej oraz unikatowych technik fotograficznych, takich jak mokry kolodion i cyjanotypia. Zajęcia poprowadzą lokalni artyści oraz zaproszeni eksperci spoza regionu.

Jak wziąć udział?

Zapisy na wszystkie wydarzenia odbywają się za pomocą karty zgłoszeniowej, która zostanie udostępniona w opisie każdego wydarzenia mniej więcej tydzień przed jego terminem. Wyjątkowo, na pierwsze zajęcia – warsztaty fotografii mobilnej prowadzone przez Mariusza Stachowiaka – przed zgłoszeniem należy wypełnić ankietę weryfikacyjną, gdyż prowadzący chce poznać doświadczenie potencjalnych uczestników.

Co w programie?

Oprócz warsztatów fotograficznych, projekt obejmuje także szkolenie dla pracowników instytucji kultury oraz panel dyskusyjny dla dyrektorówprogram wydarzeń w ramach projektu Świat w obiektwie. Tradycja i innowacja muzeów na temat nowych technologii w kulturze, w tym wykorzystania VR.

W ramach projektu odbędą się również warsztaty twórcze skierowane zarówno do osób indywidualnych, jak i grup szkolnych. Uczestnicy będą mogli zgłębić techniki artystyczne, takie jak tworzenie kreatywnych albumów, kolaży oraz praca z papierem fotograficznym. Wywołany papier fotograficzny posłuży jako podłoże do rysunku i malarstwa, poddawane różnorodnym zabiegom artystycznym. Warsztaty te otworzą przed młodzieżą i dorosłymi nowe formy twórczej ekspresji, w tym tworzenie albumów, które staną się nie tylko formą artystyczną, ale także osobistym nośnikiem wspomnień.

Strefa Kreatywna

W Strefie Kreatywnej, dostępnej dla wszystkich odwiedzających muzeum, uczestnicy będą mogli tworzyć kolaże z wykorzystaniem archiwalnych pocztówek i zdjęć wykonanych na terenie muzeum. Strefa będzie dostępna od listopada, a inspiracją do twórczych działań będzie także wystawa czasowa „Stanisław Bober. Fotografia”.

Konkurs fotograficzny i filmowy

W ramach projektu odbędzie się konkurs fotograficzny, skierowany do mieszkańców regionu, który daje możliwość wykazania się zarówno pasjonatom fotografii, jak i twórcom krótkich form wideo (filmików, rolek). Jego celem jest aktywizacja lokalnej społeczności oraz pokazanie, że muzeum jest miejscem dostępnym dla każdego.

Wystawy powarsztatowe

Prace artystów prowadzących warsztaty oraz uczestników warsztatów będą prezentowane na wystawach w głównym gmachu muzeum, w Sali Odczytowej. To wyjątkowa okazja, by podziwiać twórczość zarówno profesjonalistów, jak i początkujących twórców.

________________________________________

Dofinansowanie:

Projekt został sfinansowany przez:

• Unię Europejską NextGenerationEU w ramach Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności

• Samorząd Województwa Opolskiego

Patronaty:

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Opolskiego Szymon Ogłaza

Patronat Medialny: Radio Opole, Radio Doxa, TVP3 OPOLE, Radio Park, O!POLSKA, EKOVISION TV

Organizator i partnerzy:

• Organizator: Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Partner: Park Naukowo-Technologiczny w Opolu

Na stronie internetowej Muzeum, w mediach społecznościowych, a także dzięki wsparciu Patronów Medialnych, będziemy szczegółowo informować, jak i kiedy wziąć udział w BEZPŁATNYCH warsztatach i szkoleniach.

Zapraszamy do udziału w projekcie!

Iwona Solisz, Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego


Opracowanie projektu: Agnieszka Błażuk-Dworakowska

Koordynacja projektu: Agnieszka Błażuk-Dworakowska, Bernadeta Warchał: edukacja@muzeum.opole.pl 

Termin realizacji Projektu: wrzesień - grudzień 2024

Projekt sfinansowany przez:

logologo

Załączniki

Zobacz inne aktualności

Warsztaty fotograficzne – Paweł Sokołowski: „Technika szlachetna XIX wieku: Mokry Kolodion”

Chciałbyś przenieść się do XIX wieku i poznać tajniki jednej z najstarszych technik fotograficznych? Mokry kolodion to proces, który pozwala tworzyć niezwykle piękne, klimatyczne zdjęcia, pełne detali i unikalnych efektów. Warsztaty prowadzone przez Pawła Sokołowskiego to doskonała okazja, aby poznać tę technikę od podstaw, niezależnie od wcześniejszego doświadczenia w fotografii.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.