Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Tajemnica kamienicy przy ulicy Krawieckiej 13 w Opolu

Do stałych ekspozycji Muzeum Śląska Opolskiego należy także doskonale zachowana studnia czerpalna, która została zbudowana w XVII wieku. Odkryto ją podczas robót budowlanych prowadzonych w marcu 1966 roku. Jej górną krawędź odsłonięto na głębokości 2,10 m od poziomu ulicy, pod posadzką remontowanego budynku przy ulicy Krawieckiej 13.Wejście do obiektu znajduje się na placu muzealnym, od strony ul. Muzealnej.
Tajemnica kamienicy przy ulicy Krawieckiej 13 w Opolu - fragment wystawy stałej
Cembrowina, w górnej i środkowej części została wykonana z ciosanych kamieni granitowych, w dolnej zaś z sosnowych desek. Dno studni zostało wykute w skale marglowej. Całkowita głębokość studni wynosi 8,80 m, a jej średnica od 1,40 m do  0,97 m. W 1966 roku poziom lustra wody znajdował się na głębokości 3,65 m poniżej górnej krawędzi cembrowiny. Woda we wnętrzu studni była czysta, a jedynie w drewnianym szalunku odkryto kilka fragmentów nowożytnych naczyń.

Drewniana partia cembrowiny została wzniesiona w konstrukcji słupowo-ramowej, czyli składa się z czterech pionowo wbitych słupów, o które opierają się ułożone poziomo deski, w narożach połączone na styk. Pomiędzy słupami zostały umieszczone poprzeczne rozpórki, powstrzymujące je przed zawaleniem się pod naporem ścian wykopu.  

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.