STRUKTURA I ARCHITEKTURA Postindustrialne dziedzictwo Górnego Śląska fotografie Thomasa Voßbecka

27 czerwca 2012
Wystawa "Struktura i architektura. Postindustrialne dziedzictwo Górnego Śląska" jest wynikiem współpracy Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej - Deutsches Kulturforum östliches Europa w Poczdamie i inicjatywy Europareportage z Muzeum Śląskim w Katowicach oraz licznymi partnerami polskimi i niemieckimi. Blisko 50 fotografii wielkoformatowych, barwnych, przedstawiających współczesne oblicze i funkcje dziedzictwa postindustrialnego Górnego Śląska, widziane oczami niemieckiego fotografika młodego pokolenia Thomasa Voßbecka.

Projekt fotograficzny "Struktura i architektura" obejmował wybrane zakłady przemysłowe powstałe przed 1945 rokiem i czynne do dziś lub te, których pozostałe fragmenty pozwalają na zobrazowanie ich potencjału przemysłowego. Autor skupił swą uwagę głównie na architekturze przemysłowej ukazującej zarówno wnętrza zakładów, jak i bryły ich budynków oraz towarzyszące fragmenty przemysłowego i naturalnego krajobrazu.

Architektura przemysłowa Górnego Śląska powstawała na przełomie dwóch wieków, jest więc częścią wspólnego dziedzictwa Polaków i Niemców. Dlatego jej popularyzacja jako wspólnej wartości europejskich narodów daje szansę na zachowanie jej cennych elementów, konstytuujących także współczesne oblicze tego regionu, i sytuuje właściwie w ogólnym dorobku kulturowym oraz dziedzictwie Europy.

Prezentowana w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu wystawa, rekomendowana przez Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji, pokazywana była w 2010 roku w Dortmundzie (w ramach Ruhr2010), a następnie w Muzeum Śląskim w Katowicach, w Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz w Muzeum w Wałbrzychu. W Opolu ekspozycja prezentowana będzie do do 26 sierpnia 2012 roku.

Wystawa ma charakter dwujęzyczny: polski i niemiecki, towarzyszy jej także katalog, w którym zamieszczono m.in. dwujęzyczną mapę historycznego Górnego Śląska, pozwalającą na identyfikację miejsc przedstawionych na fotografiach.

Patronat medialny:

"Nowa Trybuna Opolska"
    Radio Opole
    „Wochenblatt.pl”
    Zespół Producencki "Pro Futura"