
Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Jacek Żuławski „Pejzaż z Chmielna”, 02.07.2022, godz. 16.00
W pierwszą sobotę lipca skierujemy światło na obraz Jacka Żuławskiego „Pejzaż z Chmielna”.
UWAGA: W związku z wprowadzeniem obostrzeń, w ramach których m.in. instytucje kultury w okresie od 20 marca do 9 kwietnia pozostaną zamknięte, cykl zajęć edukacyjnych zostanie rozpoczęty po zniesieniu obostrzeń.
20 marca – 30 czerwca 2021 roku
Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
budynek główny
Mały Rynek 7
1. „Lata szalone” – ponadczasowe wzornictwo i estetyka lat 20. XX wieku
Jak nosili się opolanie w oczekiwaniu na wyniki plebiscytu? Moda lat 20. minionego wieku – choć historyczna - wciąż zachwyca estetyką, nowoczesnością i funkcjonalizmem wzornictwa. Uczestnicy zajęć zapoznają się z m.in. dawną fotografią portretową ze zbiorów MŚO oraz zabytkami prezentowanymi w muzealnej Kamienicy Czynszowej.
2. Życie codzienne w mieście plebiscytowym
Gdzie mieszkańcy miasta dyskutowali o polityce i innych ważnych sprawach? Gdzie się spotykali? Opole w latach 20. XX wieku to miasto modnych kawiarni i restauracji z ciekawym menu oraz opolskimi specjalnościami: kiełbaskami oplerkami czy rozmaitymi daniami kuchni śląskiej. Uczestnicy zapoznają się także z historią reklamy międzywojennej, głównie przez analizę fotografii ze zbiorów MŚO.
3. Historyczny spacer po miejscach związanych z plebiscytem w Opolu
Jak wyglądało Opole w czasach kampanii plebiscytowej? W ramach zajęć zaprosimy muzealnych gości na krótki spacer po mieście, podczas którego zaprezentujemy budynki i miejsca związane z plebiscytem. Porównamy je także ze starymi fotografiami przedstawiającymi miasto sprzed stu lat. W razie niepogody temat zostanie zaprezentowany w formie prelekcji ilustrowanej prezentacją multimedialną w siedzibie Muzeum.
Po części teoretycznej każdego z trzech tematów odbędą się zajęcia warsztatowe, a wykonane i ozdobione przedmioty uczestnicy zabiorą ze sobą do domu na pamiątkę. Po zajęciach proponujemy zwiedzanie wystawy opatrzone krótkim komentarzem przewodnika.
Opłata: 10 zł od osoby, opiekunowie grup – wstęp wolny
Terminy do wyboru: od wtorku do piątku, po uprzednim telefonie do Działu Edukacji Muzealnej
Zapisy: Dział Edukacji Muzealnej, tel. 77 44 31 761, w godz. 7.30 - 15.00
Załączniki
Zobacz inne aktualności
Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Jacek Żuławski „Pejzaż z Chmielna”, 02.07.2022, godz. 16.00
W pierwszą sobotę lipca skierujemy światło na obraz Jacka Żuławskiego „Pejzaż z Chmielna”.
Gry terenowe „Śladami powstańców i powstań śląskich”, najbliższa gra - 21.06.2022, Kędzierzyn-Koźle
Zapraszamy osoby pragnące poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii regionu do udziału w grach terenowych „Śladami powstańców i powstań śląskich”.
Wakacje w Muzeum - OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH I ODBIORCÓW INDYWIDUALNYCH
Zapraszamy zarówno odbiorców indywidualnych w wieku 5 -12 lat, jak i niewielkie grupy zorganizowane (grupy kolonijne, półkolonie) w lipcowe środy na wakacyjne zajęcie teoretyczno-warsztatow . Odbędziemy niezwykłą podróż w czasie, wykonamy rzeczy piękne i praktyczne
Przyrodnicze wakacje
Dział Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza do udziału w wakacyjnym cyklu zajęć przyrodniczych. W każdy czwartek wakacji (lipiec, sierpień) w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, a w ostatnią sobotę miesiąca (30.07; 27.08) na wyspę Bolko w Opolu - zajęcia edukacyjne o charakterze teoretyczno-terenowym.
Spacery przyrodniczo-historyczne wokół Góry św. Anny, 23.07.2022 r., godz. 10:00
Wiosna, wiosna ach to ty ... Zapraszamy na spacery przyrodniczo-historyczne wokół Góry Św. Anny. Trasy spacerów wieść będą urokliwymi ścieżkami Parku Krajobrazowego „Góra św. Anny”.