Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Sto lat temu w Opolu, 20.03 – 30.06.2021 r.

18 marca 2021 Zajęcia dla grup Opole
Zapraszamy zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej wraz z opiekunami na cykl zajęć edukacyjnych „Sto lat temu w Opolu” towarzyszących wystawie czasowej „Sto lat temu – plebiscyt na Górnym Śląsku”

UWAGA: W związku z wprowadzeniem obostrzeń, w ramach których m.in. instytucje kultury w okresie od 20 marca do 9 kwietnia pozostaną zamknięte, cykl zajęć edukacyjnych zostanie rozpoczęty po zniesieniu obostrzeń.



20 marca – 30 czerwca 2021 roku

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

budynek główny

Mały Rynek 7


Tematy do wyboru:


      1. „Lata szalone” – ponadczasowe wzornictwo i estetyka lat 20. XX wieku

Jak nosili się opolanie w oczekiwaniu na wyniki plebiscytu? Moda lat 20. minionego wieku – choć historyczna - wciąż zachwyca estetyką, nowoczesnością i funkcjonalizmem wzornictwa. Uczestnicy zajęć zapoznają się z m.in. dawną fotografią portretową ze zbiorów MŚO oraz zabytkami prezentowanymi w muzealnej Kamienicy Czynszowej.

      2. Życie codzienne w mieście plebiscytowym

Gdzie mieszkańcy miasta dyskutowali o polityce i innych ważnych sprawach? Gdzie się spotykali? Opole w latach 20. XX wieku to miasto modnych kawiarni i restauracji z ciekawym menu oraz opolskimi specjalnościami: kiełbaskami oplerkami czy rozmaitymi daniami kuchni śląskiej. Uczestnicy zapoznają się także z historią reklamy międzywojennej, głównie przez analizę fotografii ze zbiorów MŚO.

      3. Historyczny spacer po miejscach związanych z plebiscytem w Opolu

Jak wyglądało Opole w czasach kampanii plebiscytowej? W ramach zajęć zaprosimy muzealnych gości na krótki spacer po mieście, podczas którego zaprezentujemy budynki i miejsca związane z plebiscytem. Porównamy je także ze starymi fotografiami przedstawiającymi miasto sprzed stu lat. W razie niepogody temat zostanie zaprezentowany w formie prelekcji ilustrowanej prezentacją multimedialną w siedzibie Muzeum.

Po części teoretycznej każdego z trzech tematów odbędą się zajęcia warsztatowe, a wykonane i ozdobione przedmioty uczestnicy zabiorą ze sobą do domu na pamiątkę. Po zajęciach proponujemy zwiedzanie wystawy opatrzone krótkim komentarzem przewodnika.


Opłata: 10 zł od osoby, opiekunowie grup – wstęp wolny

Terminy do wyboru: od wtorku do piątku, po uprzednim telefonie do Działu Edukacji Muzealnej

Zapisy: Dział Edukacji Muzealnej, tel. 77 44 31 761, w godz. 7.30 - 15.00


Załączniki

Zobacz inne aktualności

Spotkanie ze specjalistą: dr hab. prof. UWR Jan Kotusz, biolog, dyrektor Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego

Zapraszamy Państwa na spotkanie z dr. hab. prof. UWR Janem Kotuszem polskim biologiem, specjalistą w zakresie ichtiologii oraz dyrektorem Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor jest autorem i współautorem dwóch monografii, a także ponad osiemdziesięciu artykułów naukowych i rozdziałów w książkach dotyczących różnych aspektów biologii i ekologii ryb. Termin: 18.04.2024, godz. 17:00, Główny gmach MŚO.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.