Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Środy w otoczeniu przyrody

9 sierpnia 2021 Zajęcia dla grup Opole
Dział Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego serdecznie zaprasza na zajęcia edukacyjne realizowane w ramach cyklu: „Środy w otoczeniu przyrody”. Zajęcia są przeznaczone dla osób indywidualnych, grup zorganizowanych oraz rodzin, które będą realizowane w Górze Św. Anny

plakat warsztatów

Tematyka:

  • Mieszkańcy lasu
    Zajęcia rozpoczynamy w sali kinowej Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, gdzie przyjrzymy się z bliska zwierzętom, które możemy spotkać w otaczających nas lasach. Zmierzymy ile wzrostu ma sarna, łania a ile dzik. Przyjrzymy się z bliska łapkom popielicy i wiewiórki, poznamy różnice w sposobie ich życia. Posłuchamy głosów leśnych stworzeń i spróbujemy odgadnąć, kogo słyszeliśmy. Poznamy również zwyczaje innych mieszkańców różnych leśnych „dziur”. Następnie z głową pełną zwierzęcych ciekawostek ruszymy ich śladami w pobliskie zadrzewienia. Czy uda nam się znaleźć dziuplę dzięcioła, gniazdo kruka, a może jakieś tropy? Co skrywają przed nami okoliczne zadrzewienia? Nie zdradzimy tajemnicy - to trzeba sprawdzić osobiście!

  • Opowieści o sowach
    Gdzie uszatka ma uszy? Czy puchacz buduje gniazdo? Jak wygląda pod lupą sowie pióro? O czym świadczy kolor sowich oczu? Jakie głosy wydaje płomykówka? Na te i wiele innych pytań uzyskacie odpowiedzi podczas teoretycznej części zajęć. W części warsztatowej dowiemy się co to są wypluwki, jak powstają i czym różnią się u poszczególnych gatunków sów. O tym co zawierają, dowiemy się rozbierając wypluwki uszatki na części pierwsze. Pamiątką z zajęć będzie samodzielnie wykonany odcisk tropu uszatki w glinie.

  • Co w trawie piszczy?
    Całość zajęć będzie przeprowadzana wokół Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny. Czas spędzimy na poznawaniu z bliska otaczającego nas świata małych stworzeń - owadów. Na 90 minut zamienimy się w entomologów i wyposażeni w specjalny osprzęt wyruszymy w teren. Będzie to okazja do aktywnego poszukiwania, łapania, obserwacji i nazywania tego, na co zwykle nie zwracamy najmniejszej uwagi. Na koniec wykonamy podobiznę jednego z pospolitych owadów nazywanych niekiedy „pociągami”, którego nazwę poznamy na zajęciach.

  • Idziemy w las! Terenowa gra przyrodnicza
    Jeśli przemieszczanie się po terenie z mapą w ręku nie stanowi dla Was problemu, lubicie poszukiwania i rozwiązywanie zagadek to koniecznie weźcie udział w naszej przyrodniczej grze terenowej. Gra ta polega na odnajdywaniu zaznaczonych na mapie miejsc i rozwiązywaniu ukrytych tam kolejnych zadań. Po pokonaniu wszystkich przeszkód i odkryciu hasła na uczestników czeka nagroda ukryta w ciemnej walizce.

Terminy do wyboru: każda środa lipca i sierpnia, w godzinach 9:00-14:00. Możliwy też każdy inny dzień tygodnia po uzgodnieniu telefonicznym.
Czas trwania zajęć: 1,5 h.
Cena:  10 zł/os. W cenie zwiedzanie wystawy.
Miejsce prowadzenia zajęć:
Muzeum Czynu Powstańczego, ul. Leśnicka 28, 47-154 Góra Św. Anny oraz pobliskie tereny zielone.
Istnieje możliwość zorganizowania ogniska (prowiant we własnym zakresie).
Zapisy oraz dodatkowe informacje można uzyskać:
• mailowo: przyroda@muzeum.opole.pl, (tylko potwierdzony mail jest gwarancją zapisania się na zajęcia)
• telefonicznie: 77 46 15 466, (w godz. od 7:30 do 15:30, od poniedziałku do piątku)

Zobacz inne aktualności

Warsztaty fotograficzne – Paweł Sokołowski: „Technika szlachetna XIX wieku: Mokry Kolodion”

Chciałbyś przenieść się do XIX wieku i poznać tajniki jednej z najstarszych technik fotograficznych? Mokry kolodion to proces, który pozwala tworzyć niezwykle piękne, klimatyczne zdjęcia, pełne detali i unikalnych efektów. Warsztaty prowadzone przez Pawła Sokołowskiego to doskonała okazja, aby poznać tę technikę od podstaw, niezależnie od wcześniejszego doświadczenia w fotografii.

Zobacz

Szkolenie dla pracowników Instytucji Kultury: : „Kultura w ruchu. Tworzenie rolki do mediów społecznościowych” – Alicja Szulc-Rodziewicz

Jeśli Twoja Instytucja Kultury pragnie efektywnie promować swoją działalność w mediach społecznościowych, te warsztaty są dla Ciebie. Szkolenie poprowadzi Alicja Szulc-Rodziewicz, ekspertka w zakresie edukacji medialnej i cyfrowej, która pokaże, jak tworzyć profesjonalne rolki i krótkie filmy wideo. Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Zobacz

Warsztaty twórcze dla dzieci: Eko-biżuteria – kreatywne tworzenie z papierowej wikliny

Zapraszamy już 23.11.2023 o godz. 12:00 dzieci wraz z opiekunami, na sobotnie warsztaty w muzealnej Strefie Kreatywnej i Selfie, podczas których damy drugie życie papierowi, tworząc unikatową biżuterię z papierowej wikliny. Czy wiecie, że biżuteria od wieków pełniła różne role – była symbolem statusu, ochrony i piękna? Dawniej nosili ją zarówno mężczyźni, jak i kobiety, a tworzona była z naturalnych materiałów. Przyjdź i stwórz własne arcydzieło!

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.