Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Spotkanie z przyrodą - zajęcia edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

19 września 2023 Edukacja
Drodzy Nauczyciele, Opiekunowie zapraszamy do udziału w lekcjach przyrodniczych, warsztatach i zajęciach terenowych, organizowanych w Opolu i Górze Św. Anny przez Dział Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego. Zajęcia przeznaczone są dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

logo wydarzeniaZajęcia odbywają się od wtorku do piątku w godz. 9:30 - 14:30 na terenach zielonych w Opolu, Głównym gmachu Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, ul. Mały Rynek 7 lub Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny oddział Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Leśnicka 28, 47-154 Góra Świętej Anny.

*Zgodnie z regulaminem istnieje możliwość realizacji oferty lekcji muzealnych w szkole lub zajęć terenowych w jej pobliżu.

W celu umówienia grupy lub uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat oferty, prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy: Agnieszka Mulawa, Dział Przyrody tel. 77 46 15 466 (od poniedziałku do piątku  w godz. 8:00 - 14:30) ; przyroda@muzeum.opole.pl


Zachęcamy do zapoznania się z ofertą:

I. Lekcje muzealne, przyrodnicze (wykład z pokazem multimedialnym, czas trwania 60 minut, cena: 10 zł/os, opiekun bezpłatnie)

Temat lekcji, do wyboru:

1. "Sowy w kulturze"
Wykład dla młodzieży i dorosłych o sowach w kulturze, opowieściach, legendach i symbolice.
Zajęcie kierowane do uczniów: Szkoła Ponadpodstawowa

2. "Mieszkańcy lasu"
Wykład przedstawiający najciekawsze fakty z życia zwierząt zamieszkujących nasze lasy, także nocnych marków, których nie spotkamy w ciągu dnia. Omówione zostaną także charakterystyczne cechy pomagające rozróżnić gatunki ssaków na pierwszy rzut oka bardzo do siebie podobne.
Zajęcie kierowane do uczniów: Przedszkola, szkoła Podstawowa

3. "Dzień dobry, mówią bobry"
Wykład o codziennym życiu bobrów, ich wyglądzie, diecie, zwyczajach oraz o ich szerokim wachlarzu działań jako wodnych inżynierów (o korzyściach dla środowiska i pojawiających się konfliktach z ludźmi.
Zajęcie kierowane do uczniów: Przedszkola, szkoła Podstawowa

4. "Owad na miejscu zdarzenia – o entomologii sądowej słów kilka"
Wykład dla młodzieży, dorosłych (o mocnych nerwach) przedstawiający metody i przykłady wykorzystania obecności owadów i ich cykli rozwojowych do rozwiązywania spraw kryminalistycznych.
Zajęcie kierowane do uczniów:
Szkoła Ponadpodstawowa

5. „Bioróżnorodność – jak mam to rozumieć?”
Wykład przedstawiający zagadnienie bioróżnorodności w kontekście globalnym i krajowym. Przykłady zagrożeń a także skutków utraty bioróżnorodności. Sposoby ograniczenia naszego negatywnego wpływu na nią.
Zajęcie kierowane do uczniów:
klasy VII-VIII Szkoła Ponadpodstawowa, Szkoła Ponadpodstawowa

II. Zajęcia warsztatowe, (krótkie wprowadzenie z prezentacją multimedialną + zajęcia warsztatowe w terenie, całkowicie realizowane w terenie lub stacjonarne w Muzeum Śląska Opolskiego, czas trwania 90-180 minut, cena: 20 zł*/os., opiekun bezpłatnie

Temat warsztatu, do wyboru:

1. "Sowy, sówki i ich wypluwki"
Zajęcia poszerzające wiedzę o gatunkach sów występujących w Polsce, ich biologii, zachowaniach i przystosowaniach do trybu życia. W części praktycznej można przekonać się czym żywi się uszatka analizując jej wypluwki. Zajęcia prowadzone w salach edukacyjnych Muzeum Śląska Opolskiego.
Zajęcie kierowane do uczniów: Szkoła Ponadpodstawowa

2. "Co budują zwierzęta?"
Zajęcia przedstawiające różnorodność form i kształtów budowli konstruowanych przez zwierzęta, możliwości budowy sztucznych schronień dla nich oraz aranżacji ogrodów przyjaznych zwierzętom. Po części teoretycznej wykonanie prostych domków dla dzikich zapylaczy. Zajęcia prowadzone w salach edukacyjnych Muzeum Śląska Opolskiego.

Zajęcie kierowane do uczniów: Szkoła Ponadpodstawowa

3. "Metody na chłody w świecie przyrody"
Zajęcia o sposobach zwierząt na radzenie sobie z zimą, możliwościach pomocy zwierzętom w trudnym czasie oraz zasadach prawidłowego dokarmiania ptaków. W części praktycznej budowa karmnika przy wykorzystaniu zużytych plastikowych butelek. Zajęcia realizowane w salach edukacyjnych Muzeum Śląska Opolskiego.
Zajęcie kierowane do uczniów: Szkoła Ponadpodstawowa

4. „Na tropie tropów czyli jak zostać przyrodniczym detektywem”
Zajęcia omawiające szeroko rozumiane ślady pozostawiane przez zwierzęta, wskazujące na ich aktywność charakterystyczną dla danego gatunku. Ślady to nie tylko tropy, ale też zrzuty, zgryzy, pióra, barłogi i wiele innych. W części terenowej poszukiwanie śladów zwierząt. Zajęcia realizowane w salach edukacyjnych oraz w terenie lub tylko w terenie.

Zajęcie kierowane do uczniów: Szkoła Ponadpodstawowa

III. Zajęcia terenowe (zajęcia terenowe w postaci spacerów i/lub warsztatów realizowane tylko w terenie, czas trwania 90-180 minut, cena: 20 zł/os., zajęcia realizowane w centrum Opola lub na wyspie Bolko).

Temat zajęć terenowych, do wyboru:


1. "Przyrodnicza wyprawa na wyspę Bolko"
Zajęcia w formie spaceru przyrodniczego po wyspie Bolko, w celu przyjrzenia się bogactwu i różnorodności gatunkowej tego miejsca pod względem fauny i flory. Zajęcia zawierają różne formy aktywności i zabaw przyrodniczych. Realizowane od wiosny do jesieni.
Zajęcie kierowane do uczniów: Szkoła Ponadpodstawowa, Szkoła Ponadpodstawowa

2. "Woda i jej przyroda"
Zajęcia o bogactwie przyrodniczym środowisk wodnych. Zajęcia w całości przeprowadzane w terenie połączone z obserwacjami przyrodniczymi i pokazem połowu bezkręgowców wodnych. Realizowane od wiosny do jesieni, mogą być odwołane w razie intensywnych opadów.
Zajęcie kierowane do uczniów: Szkoła Ponadpodstawowa, Szkoła Ponadpodstawowa

3. "Tajemnice drzew i krzewów"
Zajęcia ukazujące różnorodność drzew i krzewów, sposoby ich rozpoznawania i wykorzystania. Zajęcia w pełni realizowane w terenie, w razie niepogody w wersji stacjonarnej w sali edukacyjnej Muzeum Śląska Opolskiego.
Zajęcie kierowane do uczniów: Szkoła Ponadpodstawowa, Szkoła Ponadpodstawowa

4. "Przyrodniczy obcokrajowiec"
Zajęcia ukazujące mnogość gatunków obcego pochodzenia w naszej faunie i florze, ich cechy charakterystyczne, korzyści oraz zagrożenia, które niosą ze sobą. Poszukiwanie i rozpoznawanie takich gatunków roślin występujących w centrum Opola.
Zajęcie kierowane do uczniów: Szkoła Ponadpodstawowa, Szkoła Ponadpodstawowa

*Muzeum Śląska Opolskiego honoruje Opolską Kartę Rodziny i Seniora oraz Kartę Dużej Rodziny - karta uprawnia do skorzystania z 50% zniżki na podstawowy bilet wstępu normalny i ulgowy do obiektów Muzeum Śląska Opolskiego; zniżka nie dotyczy biletów grupowych; uprawnia także do zniżki 50% ceny biletu na warsztaty (10,00 zł/osoba).


Drodzy Nauczyciele, Opiekunowie GRUP PRZEDSZKOLNYCH nasz pani Przyrodnik chętnie przyjedzie do Was i poprowadzi zajęcia teoretyczno-warsztatowe z okazji Dnia Pszczoły, Pingwina, Jeża, czy tez Bobra. Zachęcamy do kontaktu: Agnieszka Mulawa, Dział Przyrody tel. 77 46 15 466 (od poniedziałku do piątku  w godz. 8:00 - 14:30) ; przyroda@muzeum.opole.plZobacz inne aktualności

Warsztaty malarstwa akwarelowego: "Piękna jest sztuka malowania!". Pejzaż miejski (architektura); 26.10.2023

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w warsztatach, dzięki którym będzie można poznać technikę malowania farbami wodnymi. To doskonała okazja, aby rozwijać swoje umiejętności artystyczne, czerpać inspirację z dzieł Jana Cybisa i spędzić czas w towarzystwie innych pasjonatów sztuki. Zapraszamy zarówno młodzież, jak i dorosłych do udziału w naszym cyklu warsztatowym. Nie czekajcie kupcie bilet już teraz!

Zobacz

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: "Czy to grzyb?", 30.09.2023

Witajcie drogie Dzieci i Rodzice tradycyjnie w ostatnią sobotę miesiąca zapraszamy na spotkanie z PRZYRODĄ w ramach naszego cyklu "Sobotnie pogotowie twórcze". To wyjątkowe wydarzenie, gdzie teoria spotyka się z praktyką, a pasja do odkrywania świata łączy się z umiejętnościami tworzenia. Dziś chcielibyśmy Was serdecznie zaprosić na kolejną edycję, która będzie poświęcona fascynującemu tematowi grzybów i magii jesieni.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.