Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Spotkanie z fotografem Sławojem Dubielem

23 listopada 2023 Wydarzenie
W czwartek 23 listopada zapraszamy na spotkanie z opolskim fotografem Sławojem Dubielem, który przez ostatni rok realizował projekt fotograficzny realizowany w miejscach dawnych cementowni działających na terenie Opola. Co ważne, inspiracją dla artysty były przedsięwzięcia realizowane w Muzeum Śląska Opolskiego w trakcie wystawy „Cementownie Opola – przemysł w strukturze miasta”

Głównym celem projektu „Cementownie Opola – pamięć miasta” było wykonanie fotografii w miejscach lokalizacji cementowni na terenie miasta Opola. Pytania „Jakie znaczenie dla Opola miało powstanie tu na przestrzeni kilkudziesięciu lat dziewięciu cementowni? Jakie wartości ma zachowany jeszcze zasób materialny dawnych cementowni? Czy historia przemysłu cementowego wymaga wyeksponowania … Co mieszkańcy (ale także nasi goście) wiedzą na temat historii industrialnej Opola? jakie zadała w katalogu do wystawy „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta” Iwona Solisz, Dyrektorka Muzeum Śląska Opolskiego zainspirowały mnie do podjęcia próby udokumentowania pozostałych śladów po industrialnej infrastrukturze przemysłu cementowego na terenie miasta.


Sławoj Dubiel (1964) – z wyboru opolanin. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz aktualny stypendysta Marszałka Województwa Opolskiego w dziedzinie kultury, „Marszałkowskie Talenty”. Tworzy głównie czarno-białe fotografie dokumentalne oraz klasyczne fotografie krajobrazu.

Rejestruje i dokumentuje zmiany, zachodzące w życiu regionu. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, współzałożycielem Fundacji 2.8 oraz współorganizatorem Opolskiego Festiwalu Fotografii.

Spotkanie odbędzie się 23 listopada 2023 roku (czwartek) o godz. 18.00; wstęp wolny

Projekt „Cementownie Opola – pamięć miasta” współfinansowany ze środków Marszałka Województwa Opolskiego w ramach stypendium „Marszałkowskie Talenty”.Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Świąteczne podróże po Europie i twórcze spotkanie przy świątecznym stole”

Zapraszamy na grudniowe spotkanie z cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”, gdzie skupimy się na tradycjach bożonarodzeniowych w Europie. Podczas tego wydarzenia poznacie różne zwyczaje świąteczne, a także będziecie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach twórczych, podczas których wspólnie wykonamy dekoracje świąteczne.

Zobacz

Warsztaty malarstwa akwarelowego:Piękna jest sztuka malowania! Detal

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w ostatnich warsztatach, podczas których poznajemy technikę malowania farbami wodnymi. Warsztaty polecamy wszystkim, którzy chcieliby podjąć własne próby artystyczne w tej dziedzinie malarstwa. Podczas zajęć będziemy się odnosić do twórczości Jana Cybisa (1897–1972), jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, urodzonego we wsi Wróblin na Opolszczyźnie. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac tego artysty, zbiór ten liczy obecnie 90 obrazów olejnych i ok. 850 prac na papierze.

Zobacz

Oprowadzanie tematyczne: „Między św. Mikołajem, a św. Łucją”

Z przyjemnością informujemy, że w ramach cyklu niedzielnych oprowadzań tematycznych w Muzeum, kolejne wydarzenie już 10.12.2013 r.! Zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie z historią dwóch postaci: Świętego Mikołaja i Świętej Łucji. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemniczych zakamarków historii, które kształtują nasze spojrzenie na okres oczekiwania, nadziei i celebracji zbliżających się świąt. Czeka na Was niezapomniana opowieść i chwila refleksji.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.