Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Spotkanie z Filipem Springerem, pisarz i fotograf

17 lutego 2024 Wydarzenie
Już 17 lutego (sobota) zapraszamy o godz. 17:00 na spotkanie z Filipem Springerem. Tematem wydarzenia będzie opowieść o Polsce po wstąpieniu do Unii Europejskiej, o zmianie naszego otoczenia przez ostatnie 20 lat. Jakie inwestycje stały się perłami architektonicznymi oraz które nowe budynki mogą stanowić wyzwanie dla estetyki miejskich przestrzeni.

Pretekstem do tej rozmowy jest "Mein Gott, jak pięknie" najnowsza książka Filipa Springera, której wydanie zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. To na poły dokumentalna, na poły fabularyzowana opowieść, której głównym bohaterem jest pejzaż. Pejzaż nam niezwykle bliski, ponieważ miejscem wydarzeń są wschodnie prowincje Prus (tzw. Ziemie Odzyskane). Autor podróżuje rowerem wzdłuż Odry, inspiracją do wyprawy i opisu krajobrazu są losy ludzi żyjących tu z rzeki na przełomie XVIII i XIX wieku.

Chcemy, aby ta opowieść stała się pretekstem do dyskusji na temat ewolucji krajobrazu Polski w ostatnich dwudziestu latach, w jaki sposób przekształcamy przestrzeń wokół nas, czy dostrzegamy zmiany w naszym otoczeniu? Jaki jest wpływu tych zmian na krajobraz, infrastrukturę oraz jakość życia mieszkańców w naszym kraju po integracji z Unią Europejską.

Spotkanie prowadzić będzie Agnieszka Zientarska. 

17.02.2024 godz. 17:00
Wstęp wolny. 

Filip Springer, fot. Adam LachFilip Springer
Pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest i Miedzianka po drodze.

W marcu 2023 roku nakładem wydawnictwa Karakter ukazała się jego najnowsza książka “Mein Gott, jak pieknie”.

Autor zdjęcia: Adam Lach


Książka została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2013–2020.Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Daj kurze grzędę… ”

Już 23.03.2024 z radością zapraszamy dzieci w wieku 5+ na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”! W tym przyjaznym i inspirującym środowisku nie tylko odkrywamy tajemnice sztuki, ale również zgłębiamy historię naszego regionu poprzez eksplorację zbiorów muzealnych. Razem spędzamy czas kreatywnie, rozwijając naszą wyobraźnię i umiejętności, inspirując się bogatym dziedzictwem kulturowym naszego regionu.

Zobacz

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Wiosenne dekorowanie parapetów ”

Zapraszamy na „Sobotnie pogotowie twórcze” i „Wiosenne dekorowanie parapetów”! Początek marca to doskonały moment na odświeżenie wnętrz i stworzenie atmosfery gotowej na nadejście wiosny, dzięki własnoręcznie wykonanym dekoracjom. Już teraz możemy zacząć przygotowania, aby nasze wnętrza emanowały świeżością i kolorami wiosennymi.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.