Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Spotkanie z artystą. Jerzy Beski - oprowadzanie autorskie po wystawie.

31 maja 2025 Wydarzenie
Zapraszamy do naszej Galerii na oprowadzanie po wystawie czasowej Jerzego Beskiego, podczas którego sam artysta opowie o swojej twórczości i prezentowanych pracach. Spotkanie z nestorem opolskiego środowiska plastycznego będzie okazją do rozmowy z malarzem oraz zapoznania się z jego dorobkiem.

Fotaografia Jrzy Beski na tle swoich pracy, wystawa w Galerii Muzeum Śląska OpolskiegoaTermin: 31.05.2025, godz. 15:00
Miejsce: Galeria Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Ozimska 10, Opole
Wstęp wolny

Jerzy Beski, od 70 lat związany z Opolem, jest artystą rozpoznawalnym i nieustająco aktywnym twórczo. Należy do tej grupy plastyków, którzy tworzyli opolskie struktury ZPAP, pełniąc różne funkcje w Zarządzie Okręgu. Podejmował też wiele działań na rzecz miasta, regionu i środowiska plastycznego, był inicjatorem współpracy artystycznej z kilkoma europejskimi miastami, inicjatorem i organizatorem pierwszych salonów jesiennych.

Jerzy Beski urodził się 2 stycznia 1930 roku w Trembowli na Podolu. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Zbigniewa Pronaszki i Tadeusza Łakomskiego, dyplom uzyskując w pracowni Adama Marczyńskiego. W 1954 roku, będąc stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, osiedlił się w Opolu. Przez wiele lat zajmował się malarstwem sztalugowym, w którym od sztuki przedstawieniowej inspirowanej ludowymi obrazami na szkle, skierował swoje zainteresowania ku abstrakcji, najpierw lirycznej, następnie geometrycznej. Ostatnie poszukiwania artysty skupiają się na technice asamblażu i tworzeniu sztandarów. Posługując się w nich prostymi środkami – lapidarnością znaków i symboli, uproszczeniem form, dosadnością kolorystyki – artysta prowadzi ożywiony dialog z widzem, pobudzając go do refleksji o życiu, czasem poważnej, a czasem żartobliwej. Poza malarstwem zajmował się również pracami z zakresu scenografii, konserwacji dzieł sztuki i rzeźby. Zaprojektował scenografię dwóch Krajowych Festiwali Polskiej Piosenki w Opolu w 1974 i 1975 roku, zrealizował mozaiki w kawiarni „Teatralna” oraz w restauracji „Festiwalowa”, wykonał freski w Sali pod Pawiem w pałacu w Mosznej, jest współautorem pomnika Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach oraz niezrealizowanego, choć zwycięskiego projektu w konkursie na pomnik Bojowników o Wolność Śląska Opolskiego w Opolu. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, jest także laureatem licznych nagród i wyróżnień.


Tekst: M.PB.









Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.