Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Spotkanie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa - „Władcy Bursztynowego Szlaku. Dziedzictwo celtyckie na Śląsku”

8 września 2022 Wydarzenie
O celtyckiej przeszłości Górnego Śląska, pozostawionym bogactwie dziedzictwa archeologicznego opowie dr Przemysław Dulęba. Zapraszamy już 10.09.2022 roku od godz. 14:30 Wstęp wolny.

Pomiędzy V a II wiekiem p.n.e. ludność celtycka utworzyła na Górnym Śląsku jedną z enklaw osadniczych, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo archeologiczne.

bransoleta celtycka
Celtowie przybyli na teren Polski na przełomie V i IV wieku p.n.e. i stopniowo zasiedlili cztery enklawy. Wprowadzili znaczny postęp technologiczny w różnych dziedzinach wytwórczości i organizacji społecznej. Posiadali też rozbudowaną sieć kontaktów, powodując ożywioną wymianę handlową, szczególnie przez tzw. Bursztynowy Szlak. Celtowie pozostawili w Polsce po sobie bogate i pięknie wykonane artefakty odkrywane do dzisiaj podczas badań archeologicznych, czy przypadkowo.

Wykład przybliży dziedzictwo celtyckie na Górnym Śląsku, w tym zabytki odkryte na osadzie w Nowej Cerekwi. Duża liczba odnalezionych tam różnorodnych artefaktów w postaci metalowych ozdób i części stroju, figurek antropomorficznych i zoomorficznych, celtyckich złotych i srebrnych monet, greckich monet, wyrobów szklanych itp. potwierdziła pozycję centralnego ośrodka rzemieślniczo-handlowego.





Prelekcja związana jest z projektem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego w współpracy z Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.


MIEJSCE:
gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, sala odczytowa bransoleta celtycka
TERMIN: 10.09.2022, godz. 14:30
PROWADZĄCY: dr Przemysław Dulęba
Wstęp wolny

Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.